Opavu navštíví tamní vévoda, lichtenštejnský kníže Hans Adam II.

Opava se dnes chystá na výjimečnou návštěvu. Poprvé od konce druhé světové války přijede do tohoto slezského města člen rodu Lichtenštejnů - kníže Hans Adam II. Dodnes má titul opavského a krnovského vévody a jeho vztah ke Slezsku je jasný i z knížecího znaku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans Adam II. | Foto: Das Fürstenhaus von Liiechtenstein

„Zatím máme v plánu znak Opavy, tedy erb s orlicí, z květin,“ říká zahradnice Veronika z opavských technických služeb.

Letos chce na ulici vymodelovat erbovní květinový záhon a sama možná ani netuší, že to bude tak trochu i znak Lichtenštejnského knížectví. Stejná orlice, červeno-bílé barvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poprvé od konce druhé světové války se dnes s obyvateli Opavy pozdraví jejich vévoda, lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Více Martin Knitl

„Je to opravdu provázané, protože kníže Karel I. z Lichtenštejna je ten, který Opavu před 401 lety přebíral,“ vysvětluje Petr Rotrekl z opavského magistrátu.

Kvůli návštěvě Hanse Adama II. byla v kostele svatého Václava v centru města obnovena výstava o Lichtenštejnech. Křtít se zde bude i nová kniha o tomto rodu a jeho sídlech.

„Připravili jsme pro knížete Hanse Adama zajímavý program z pokladnice slezské lidové tvorby – slezský folklor a dětský pěvecký sbor Domino zazpívá lichtenštejnskou státní hymnu. Kníže Hans Adam se do Opavy velmi těší, protože jako vévoda opavský a krnovský nikdy předtím Opavu nenavštívil,“ dodává Rotrekl.

Majestátní prostory kostela svatého Václava budou večer jedinou oficiální příležitostí, kde si opavští poddaní mohou svého vévodu a zároveň nejbohatšího monarchu v Evropě zblízka prohlédnout a třeba získat i jeho podpis.

Martin Knitl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme