Opencard zůstává bez podpory. Čeká se na posudek znalců

Praha se zatím nedohodla se společností eMoneyServices (EMS) na další technické podpoře systému opencard. Podle primátorky Prahy Adriany Krnáčové běží nyní systém v minimálním režimu. Kolaps prý nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Musíme počkat na výstup soudních znalců, který stanoví rozsah podpory a ocení službu. Pak můžeme hledat způsob, jak nakoupit službu na další měsíce. Bez toho to nemůžeme udělat,“ uvedla po dnešní schůzce se zástupci společnosti primátorka Prahy Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Další schůzka bude podle primátorky až po vyhotovení znaleckých posudků.

Firma eMoneyServices (EMS) předložila Praze na dnešní schůzce návrh memoranda o narovnání dluhů za správu opencard v letech 2014 a 2015. Vedení české metropole chce návrh projednat a připravit svou verzi. Rada hlavního města by ji měla schvalovat příští týden.

Podpora systému opencard podle Krnáčové zatím funguje v minimálním režimu. Kolaps údajně nehrozí.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Krnáčová přirovnala po dnešním jednání vztah magistrátu a EMS k rozvodu. "Já bych řekla, že momentálně probíhá fáze rozvodu, kdy si dvě strany vzájemně říkají, co na sebe mají a jak se vyrovnají. Je potřebné se rozvést a vyčistit stůl, abychom mohli vstoupit do nového vztahu," řekla Krnáčová.

Zda Praha naváže nový vztah opět s EMS, nechtěla primátorka říct. "Ve hře je celá řada variant," dodala. Problém podpory systému, kterou EMS v lednu ukončilo, dnešní jednání neřešilo. Není ani obsahem memoranda.

Dohoda mezi EMS a Prahou se týká jen části dluhu. Kromě uhrazení dlužné částky za technickou podporu v uplynulém půlroce žádá EMS dalších 170 milionů korun.

Kartu opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla zhruba na 1,35 miliardy korun. Praha se potýká s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Nikdo z politiků se s tím za uplynulé měsíce nedokázal vypořádat. V nejistotě o budoucnosti opencard pražští radní nedávným rozhodnutím umožnili cestujícím částečný přechod na papírové kupony. Všechny druhy kuponů budou k dispozici od začátku března.

Podporu systému opencard se zatím vyřešit nepodařilo. "Může se obnovit prakticky okamžitě, jakmile podepíšeme novou smlouvu," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Soud minulý týden předběžným opatřením rozhodl, že EMS musí i nadále servisní služby poskytovat, aby neohrozila systém vydávání nových karet.

Opatrný rovněž uvedl, že EMS již minulý týden zažádala magistrátní odbor informatiky, aby firmu "odřízl" od systému opencard. Její zaměstnanci tak již nemají do systému přístup. Firma se tak chtěla pojistit, aby nemohla být v případě kolapsu systému obviněna, že jej záměrně narušila.

ČTK, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme