Finsko 3:0 Česko

Operace kolenního kloubu do roka? Jihlavská ortopedie na to prý nemá kapacitu

Na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu by pacienti v Česku neměli čekat déle než rok. Je to součástí nařízení o místní a časové dostupnosti péče, kterým se od ledna řídí zdravotní pojišťovny. V jihlavské nemocnici jsou k tomuto kroku skeptičtí. Nápor pacientů je větší než kapacita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbramská nemocnice - opěrační sál těsně před začátkem zákroku | Foto: Pavel Pavlas

Zatímco na nový kyčelní kloub čekají v nemocnici Jihlavě pacienti deset až dvanáct měsíců a do limitu se tak tak vejdou, na kolenní kloub si někteří počkají i rok a půl.

„V současné době máme napsaných příliš pacientů do čekacího listu a postupně odebíráme. Tam zas nemůžeme zastavit operace kyčlí. Takže snažíme se. Stáhli jsme čekací dobu ze dvou let na rok a půl, ale v Jihlavě momentálně nejsme schopni docílit do toho roku,“ řekl primář jihlavského ortopedického oddělení Jiří Šedivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o termínech na operace kloubů v jihlavské nemocnici natočila redaktorka Lucie Maxová.

V současnosti na operaci kolene čeká v jihlavské nemocnici přes dvě stě pacientů. Ročně jich jsou přitom doktoři schopni odoperovat něco málo přes sto.

„Je to trošku o prostoru na sálech a taky o financích. Odebíráme je podle toho, jak přijdou na řadu. Samozřejmě jsou medicínské důvody, kde je potřeba i předřadit pacienta. Protože u revmatika, kde se kyčle rozpadají před očima, tam čekat nelze,“ řek primář.

To je případ i pana Josefa z Bohdalova, kterému se podle jeho slov buď zlomil nebo rozštípl kyčelní kloub.

„A tak jsem ležel týden doma, ani jsem nevěděl, jak jsem si to udělal. Tak jsem potom panu doktorovi řekl, ať mě pošle někam pryč. No tak mě poslali na rentgen, a už jsem přišel na oddělení a šel rovnou na operaci,“ popsal pan Josef.

Pokud i další pacienti nechtějí na seznamu čekat déle než rok, není problém se na operaci kolene nebo kyčle objednat, ale musejí jet do jiné nemocnice v kraji. Například v Třebíči, Pelhřimově nebo v Novém Městě jsou schopni pacienty odoperovat do půl roku.

Lucie Maxová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme