Operační centrum NATO ve Vyškově spojí experty s vojáky v terénu

Jednotky NATO ode dneška můžou využít pomoc a rady expertů z celého světa. Spojí se s nimi díky novému operačnímu centru ve Vyškově. Je jediné v Evropě, umí propojit znalosti dvou tisíc světových odborníků na zbraně hromadného ničení a pomoci tak vojákům v terénu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření nového operačního centra NATO ve Vyškově

Slavnostní otevření nového operačního centra NATO ve Vyškově | Foto: Generální štáb AČR

Přestřižená páska zavedla účastníky slavnostního otevření centra do místnosti, která vypadá jako moderně vybavená multimediální učebna. Stolům plným počítačů vévodí velké obrazovky. To nejcennější, co nově otevřené operační centrum má, není ale technika. Jsou to vědomosti odborníků.

„Jsem operační důstojník oddělení informační podpory, a pokud dojde k nějaké krizi, události, a jsme vyzváni někým, kdo se přímo podílí na zemi na operaci, tak působíme jako informační křižovatka mezi nasazenou vojenskou jednotkou a akademickou sférou, která je součástí naší primární nebo sekundární sítě, odkud bereme informace,“ vysvětlil odborník Libor Švec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostního otevření nového operačního centra NATO ve Vyškově se zúčastnila také redaktorka ČRo Martina Pelcová

Přímo odtud totiž bude pracovat 17 lidí z celkem pěti zemí. Velitelé operací NATO se tak na vyškovské operační centrum budou moci kdykoliv obrátit, když budou potřebovat vyhodnotit konkrétní situaci.

Vybouchne-li tedy někde chemická továrna, zdejší operátoři budou schopni dodat podrobné informace o tom, v jak velkém okolním území může mrak jedovatých látek způsobit úmrtí, a snížit tak riziko pro vojáky a civilisty.

Operátoři budou do služby podle ředitele zdejšího centra excelence Jiřího Gajdoše povolaní na základě konkrétní potřeby.

Alianční centrum ve Vyškově propojí experty na ochranu proti zbraním hromadného ničení

Číst článek

„Stačí, aby tady byli dva přítomní. Povoláváme jenom ty, kteří budou potřeba. Když bude například únik z chemické továrny, tak povoláme chemika, nemusíme povolávat radiologa. Toto celé centrum má 81 lidí, to znamená, že v případě potřeby jsou tihle lidé doplněni z ostatních departmentů,“ řekl.

Právě otevřené operační centrum je součástí už sedm let fungujícího centra excelence, kterých má Severoatlantická aliance v současnosti k dispozici 24.

„Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení je jedním ze sítě takzvaných center výjimečnosti v rámci aliance. Každé z center se specializuje na jednu oblast. Zde ve Vyškově je to tedy ochrana proti zbraním hromadného ničení,“ doplnil mluvčí Generálního štábu Jan Šulc.

Nově otevřené Reach Back operační centrum je ale v Evropě zatím první. Pouze ve Spojených státech amerických je podobné centrum pro vnitřní potřebu amerických ozbrojených sil.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme