Opilci na Českolipsku končí v nemocnici mezi pacienty. Chybí záchytka

Českolipsko nemá záchytku. Nejbližší takové zařízení je v Liberci, ale slouží jen pro okresy Liberec, Jablonec a Turnov. Opilci tak často končí v českolipské nemocnici mezi ostatními pacienty. Českolipané by záchytku přivítali, mají k tomu svoje důvody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto | Foto: FN Na Bulovce

„Chtěla bych tu záchytku. Už jen z toho důvodu, že opilci se tady někde válí. Hlavní důvod je ale ten, že když je přivezou do nemocnice, zabírají péči těm, kteří ji potřebují víc."

S opilci nejčastěji přicházejí do styku strážníci českolipské městské policie a podle zástupce ředitele Antonína Doležala je absence záchytky velký problém.

„Je to jeden z nejpalčivějších problémů, že záchytka skutečně pro tu spádovou oblast u nás není.“

Podle Antonína Doležala byli opilci z Českolipska skoro denními hosty na mladoboleslavské záchytce. Dnes už opilce z Českolipska nepřijímá. S lidmi, kteří jsou zmoženi alkoholem, není jednoduché pořízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českolipsko volá po záchytce pro opilce, kteří v současnosti končí v českolipské nemocnici

„Pokud je schopen komunikace a pohybu, tak ho většinou strážníci probudí a snaží se ho doprovodit domů nebo ho vykážou z místa. Pokud zjistíme, kde má rodinu a bydliště, tak se snažíme kontaktovat někoho z rodiny, takže si pro opilce často dojdou manželky. Pokud člověk nekomunikuje, pak volají strážníci rychlou záchrannou službu, protože strážník není schopen na místě poznat, jestli ta osoba není ohrožena na životě.“

Nejčastěji končí opilci v českolipské nemocnici. Žádné oddělení není jen pro ty, které zmohl alkohol. Podle vrchní sestry centrálního příjmu Jany Půdelkové je práce s takovým pacientem velmi riziková.

„Pro lékaře i sestry je to náročná práce. Většinou bývají agresivní, sprostí a napadají personál centrálního příjmu. Pacienti bývají pomočení, pokálení i pozvracení.“

Prostor jen pro opilce chybí

Podle mluvčího českolipské nemocnice Petra Pokorného jsou opilci uloženi na nejrůznějších odděleních nemocnice a jejich ubytování v tomto zařízení nic neřeší.

„Vyčleněný prostor pro opilce tady nemáme. Opilci většinou přicházejí na centrální příjem a záleží, v jakém stupni opilosti se nachází. Záleží i na tom, jestli jsou zranění. V takovém případě jsou hospitalizováni na chirurgii nebo traumatologii. V ostatních případech většinou na interním oddělení. Řešením pro nemocnici by vybudování záchytky bylo, ale není v současných silách nemocnice, aby takové zařízení vybudovala.“

Každý měsíc skončí v českolipské nemocnici zhruba čtyřicítka opilců.

Tereza Jelínková, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme