Opočno hostí prestižní setkání sokolníků. Na 47. sraz přijeli z celé Evropy

Na 47. setkání na opočenském zámku přijeli dnes kromě domácích také sokolníci z okolních zemí, Belgie i Skotska. Na akci s velkou tradicí a atmosférou, která bude trvat do soboty, se jich letos sešlo téměř sto. S sebou mají šedesát dravců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolník na 47. setkání v opočenském zámku | Foto: Jiří Fremuth

Každý den začínají sokolníci slavnostním nástupem, po kterém se rozjíždějí na lov do honiteb v okolí. Večer se vrací na nádvoří na výhřad ulovené zvěře, za celé tři dny je to obvykle kolem 150 kusů, především zajíců a bažantů.

Cizinci do Čech přijíždějí i díky místním mysliveckým rituálům, které se v roce 2011 zasloužily o zapsání českého sokolnictví na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

„Jezdím sem od roku 1990. Důvod? Potkám tady staré kamarády z celého světa a také se mi líbí lovecké rituály, které respektují ulovenou zvěř,“ řekl Skot Jeff Knight, který přijel s orlem skalním.

Sokolníci se na setkání do Opočna sjeli poprvé v roce 1967. Letošní 47. sraz je otevřený i pro veřejnost.

Speciálně pro ni je určené sobotní dopoledne. Od 10 hodin budou sokolníci zájemcům představovat na Vodětínském kopci poblíž opočenského vlakového nádraží dravce i lov s nimi. Pro děti připravili soutěže.

Veřejnost se může přijít podívat i na každodenní ranní nástupy a večerní výhřady zvěře od 19 hodin.

Do Opočna na sraz přijeli domácí i zahraniční sokolníci | Foto: Jiří Fremuth

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme