Opozice chce prověrku všech výběrových řízení ve Středočeském kraji

Prověřit všechna výběrová řízení požaduje po Středočeském kraji opoziční TOP 09 a Starostové. Podle nich byly za posledních několik let rozděleny formou takzvaných ‚losovaček‘ více než dvě miliardy korun, které pocházely z pokladny kraje i evropských fondů. Podle Věslava Michalika z kontrolního výboru hejtmanství je nutné zjistit, jestli kraj vybral vždy nejlepšího kandidáta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostory Krajského úřadu Středočeského kraje a hejtmanská kancelář | Foto: Petr Kološ

„Nemám pochyb o tom, že ty zakázky budou z hlediska formálního zcela v pořádku. Že byly provedeny v souladu se zákonem. Otázkou spíše je, jestli při tom vylučování uchazečů jsme si nevyloučili uchazeče, kteří by nám dali výrazně nižší cenu,“ uvedl Michalik.

Sporné zakázky se podle poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové týkají například rekonstrukce zámku Buštěhrad nebo opravy kladenské nemocnice:

„V tuto chvíli jednu roli hraje kontrolní výbor. Tam kolegové iniciují prověření všech zakázek, které byly vysoutěženy touto formou. Ale samozřejmě nejsilnější nástroje má v rukou policie a státní zastupitelství, které může tyto konkrétní soutěže prověřit. Jsem přesvědčena, že stávající rada Středočeského kraje za toto nese odpovědnost a policie by měla prověřit, jestli prostředky neskončily na účtech soukromých osob.“

Předražená měla být zakázka také na úpravy Jezuitské koleje v Kutné hoře. Hetmanství si na tendry najímalo firmy, které figurují v kaze Davida Ratha.

Zastupující hejtmanka Zuzana Moravčíková z ČSSD tvrdí, že výzva TOP 09 je ale opožděná, protože kraj už sporné zakázky začal kontrolovat:

„Samozřejmě na tom pracujeme. To znamená, že veškeré losovačky, které půjde zastavit a přesoutěžit, přesoutěžíme. Musíme si ale udělat fahrplán, protože nelze zkontrolovat a zasáhnout ve všem. Je to běh na dlouhou trať, nejde to rychle.“

Květa Moravcová, Martina Spěváčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme