Opozice na liberecké radnici tvrdí, že městu hrozí nucená správa

Městu Liberec údajně hrozí nucená správa. Tvrdí to opoziční hnutí Změna pro Liberec bývalého primátora Jana Korytáře, podle kterého bude městu příští rok chybět až čtvrt miliardy korun a může se dostat do platební neschopnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Liberec

Magistrát města Liberec | Foto: Tomáš Adamec

Podle bývalého ekonomického a nyní stínového náměstka primátora Jaromíra Baxy vedení zadluženého města finanční problémy dlouhodobě řešilo tím, že platby za stavby a za úvěry neustále odkládalo a někdy neplatilo vůbec.

Z čeho nahromaděné splátky zaplatí, podle Změny pro Liberec současní radní nevědí. Jedná se o 150 až 200 milionů korun za odložené faktury z letoška a za revolvingový úvěr, který si město vzalo na splacení investic z evropských fondů, který má být splacen dotací.

Problém zhoršuje fakt, že město zřejmě nedostane od Rady soudržnosti Severovýchod 50 až 70 milionů korun evropských dotací na rekonstrukci lázní na galerii, protože soudní znalec zjistil, že je stavba předražená. Navíc městu nepomohlo ani letošní navýšení daně z nemovitosti, a proto podle opozice hrozí městu černý scénář ne sice bankrotu, protože ten podle ní už u nás není legislativně možný, ale nucená správa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tvrzení opozičního hnutí Změna pro Liberec mluvila na Radiožurnálu Ivana Bernáthová

Současné vedení města to ale vidí jinak. Ekonomický náměstek Jiří Šolc ze sdružení Liberec občanům řekl, že do této špatné situace město dostává právě Změna pro Liberec tím, co hlásá, protože pak městu už nikdo nechce půjčovat. A když půjčí, tak draze.

Šolc nicméně ujišťuje veřejnost, že splacení revolvingového úvěru je zahrnuté do návrhu rozpočtu a v současné době zatím nenastalo nic mimořádného, co by vedlo město do nucené správy.

Podle něj je navíc uvažovaný příjem města vyšší, než uvádí Změna pro Liberec, a v době, kdy se výdaje města mohou v návrhu rozpočtu stále upravovat, je zbytečné Liberečany strašit.

Podle Jaromíra Baxy by příchod nuceného správce znamenal nucený prodej majetku, který město má - třeba školních budov, radnice, magistrátních objektů, městských společností.

Přiznat si problém

Město už teď uvažuje o prodeji letiště, který by pomohl spasit rozpočet na příští rok. Otázka je, zda by se vůbec nějaký zájemce našel. V minulosti byl jen jeden a ten ještě od záměru odstoupil.

Pak ještě připadá v úvahu prodat Technické služby města Liberce. Podle Změny pro Liberec ale stačí jako první krok jednak přehodnotit údajně nevýhodné smlouvy například dopravního podniku města Liberce a Jablonce nad Nisou se společností BUSLINE, nerealizovat některé projekty, jako je například vybudování muzea kolejové dopravy, a hlavně lépe plánovat dopředu a neřešit všechno ad hoc včetně toho, že si město přizná, že ten problém existuje.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme