Opozice na Praze 7 neuspěla s návrhem na odvolání starosty. Zastupitelé se přou kvůli nové radnici

Snahy opozice na radnici v Praze 7 o odvolání starosty Marka Ječménka z ODS skončily debaklem. Návrh na dnešním mimořádném zastupitelstvu předložila místní TOP 09, zastupitelé jej ale smetli ze stolu. Výzvou k odstoupení starosty vyvrcholily dlouhodobé neshody mezi opozičními zelenými a TOP 09 s radniční koalicí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastupitelé Prahy 7 při mimořádném jednání o odvolání starosty Marka Ječménka

Zastupitelé Prahy 7 při mimořádném jednání o odvolání starosty Marka Ječménka | Zdroj: ČTK

Spor se vyhrotil kvůli stavbě nového sídla radnice. Dnešní snahy o odvolání starosty byly motivovány především obstrukcemi a některými spornými kroky, které vedení Prahy 7 podniklo v souvislosti s nedávným referendem.

„Poprvé se v prosinci stalo, že jsme byli na zastupitelstvu vlastně podvedeni jako zastupitelé, kdy jsme se dohodli na separátním jednání, že městská část podá jakousi ústavní stížnost proti kolizi termínu vyhlášeného referenda s případným prvním kolem prezidentské volby. Zastupitelstvo usnesení přijalo, ale ve finále na Ústavní soud odešla naprosto jiná verze, která rozporovala otázky vlastního referenda, na čemž jsme se tedy nikdy nedohodli,“ přiblížil stanovisko opozice zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský.

„A já to vlastně považuji za první vyložený podraz na zastupitele a z tohoto důvodu si myslím, že to už je poslední moment, kdy by měl skutečně starosta městské části sám rezignovat. Myslím si, že je na čase každé další zastupitelstvo navrhovat jeho odvolání,“ dodal.

Starosta Marek Ječmének se médiím k celé věci odmítl vyjadřovat. Na zastupitelstvu nicméně veškerá obvinění ze záměrného komplikování referenda nebo podvodu při formulaci Ústavní stížnosti odmítl.

Do konce roku 2015 se musí radnice přestěhovat

Všechny kroky radnice údajně vedly jen k tomu, aby soudy prověřily platnost lidového hlasování a výsledky nemohly být v budoucnu napadeny. Podle Ječménkových dřívějších slov chtěla radnice vytvořit precedens pro případy, kdy by se nějaké obce ocitly v podobné situaci.

Tomu ale nevěří ani opoziční zastupitelé, ani řada místních občanů, kteří na jednání vyjadřovali potleskem svou podporu opozici.

Referendum o stavbě nové radnice proběhlo, je platné a zavazuje radnici hned ve čtyřech bodech včetně finančního limitu půl miliardy. Vzhledem k tomu, že radnice se musí do konce roku 2015 vystěhovat z nábřeží Kapitána Jaroše, neměla by Praha 7 dále otálet.

Starosta Prahy 7 Marek Ječmének byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková

Jak si občané v hlasování přáli, musí být vypsán nový tendr i architektonická soutěž a především musí zastupitelé vybrat vhodný projekt. Požadavkům zatím odpovídá jeden, a sice budova bývalé Ekonomie za 375 milionů korun.

Organizátoři referenda ale upozorňují, že prosincové zastupitelstvo odmítlo vyřadit Argentinskou hvězdu za více než 700 miliard korun. Přípravný výbor referenda proto chce stejně jako opozice na všechny kroky Prahy 7 pečlivě dohlédnout.

Starosta Ječmének se ovšem nechal už dříve slyšet, že s požadavky obyvatel beze zbytku počítá. „Já si myslím, že to pro nás žádné velké omezení není, protože my jsme od začátku říkali, že bychom se chtěli pohybovat pod půlmiliardovou hranicí. Ten parametr je jednoznačný, dnes je pro zastupitelstvo závazný. Neumím si představit, že by ho kdokoli jakkoli chtěl překračovat,“ vysvětlil.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme