Opoziční politici v Olomouckém kraji chtějí hlasovat o důvěře obviněnému Rozbořilovi

Opozice na olomouckém hejtmanství žádá svolání mimořádného zastupitelstva. TOP 09 a STAN vzkázaly, že chtějí hlasovat o důvěře hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi z ČSSD obviněnému z podplácení. Dnes situaci řešil krajský výbor KSČM, která společně s ČSSD hejtmanství vládne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD, který je stíhán na svobodě, rezignovat zatím nehodlá | Foto: Barbora Taševská

Komunisté se na dnešním jednání dohodli, že o celé věci budou dále jednat s koaličními partnery, tedy s ČSSD. Podle krajského předsedy KSČM vyzvou sociální demokracii ke společné schůzce 26. října, na které by mělo padnout rozhodnutí, zda hejtmana Jiřího Rozbořila ve funkci podpoří, nebo ne.

„Presumpce viny je v politice zvykem už odedávna. Byť je z hlediska práva nevinný, dobrým signálem by bylo, kdyby pan hejtman zvážil svůj odchod a také tak učinil,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opozice v Olomouckém kraji chce hlasovat o důvěře hejtmanovi Rozbořilovi. Hosty ČRo byli šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a komentátor ČRo Radko Kubičko

Komunisté mají v olomouckém krajském zastupitelstvu druhý nejvyšší počet hlasů. Pokud by Rozbořilovi podporu nevyjádřili, musel by hejtman spoléhat na hlasy opozice.

Jiří Rozbořil, který s obviněním z podplácení nesouhlasí a podal proti němu stížnost, na svůj post rezignovat nehodlá. Odmítl to i po páteční schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Ten v ranním vysílání ČRo řekl, že na rezignaci Rozbořila stále trvá. Za svým postojem si Sobotka stojí i přesto, že hejtman získal podporu krajského výboru ČSSD.

Olomoucká kauza se zřejmě týká ovlivňování některých trestních věcí a úniků informací ze spisů, což podle detektivů negativně dopadlo na vyšetření případů. Dotknout se to mohlo údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavby jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

"To, že někdo odstoupí z veřejné funkce, ještě neznamená, že prohlásí, že je vinen. Ale myslím si, že vysoké veřejné funkce by neměly být zatěžovány tím, že jejich představitelé jsou trestně stíháni. A naopak to, že odstoupí z veřejné funkce by jim mělo umožnit, aby se v klidu mohli obhájit," uvedl premiér.

Policie olomouckého hejtmana obvinila z podplácení v takzvané olomoucké korupční kauze. Ten obvinění popírá a podal proti němu stížnost. Vedle Rozbořila čelí obvinění také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langera.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme