Oprava barokního hospitalu na Kuksu ještě nezačala. Hrozí ztráta evropských dotací

Vloni na podzim Národní památkový ústav vyloučil z tendru na opravu unikátního barokního komplexu hospitalu Kuks všech osm uchazečů. Polovina z nich se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten nedávno vrátil do hry společnou nabídku dvou firem. O případném vrácení dalších uchazečů tendru má úřad teprve rozhodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuks | Foto: Josef Šmejkal

„Národní památkový ústav porušil zákon o veřejných zakázkách, když vyloučil sdružení společností Hochtief a Gema art group ze zadávacího řízení kvůli údajnému nesplnění ekonomických a finančních kvalifikačních předpokladů,“ vysvětluje vrácení sdružení firem do tendru Martin Švanda z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

V případě dalších dvou firem památkáři podle rozhodnutí úřadu nepochybili. Ale firmy proti rozhodnutí podaly takzvaný rozklad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy začnou opravy hospitalu Kuks, zjišťoval reportér Ondřej Vaňura

„Rozhodnutí nad tímto rozkladem musí provést sám předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. K tomuto momentu zatím nemáme žádnou relevantní informaci, nevíme, v jakém je to stadiu, a ono rozhodnutí neznáme,“ tvrdí hlavní inženýr projektu obnovy Kuksu Dalibor Dubový z Národního památkového ústavu.

Podle něj se dá vrácení sdružení firem Hochtief a Gema art group do tendru vnímat i pozitivně. „Štěstí v neštěstí je to, že se přece jenom jeden hráč dostává zpět do hry, protože v opačném případě by bylo vyloučeno všech osm uchazečů. To znamená, že bychom museli vypsat novou soutěž a to vzhledem k termínu celého projektu už se jeví v současné době jako nereálné,“ říká.

Hrozí, že dotace propadnou

Projekt záchrany památky s názvem Kuks - Granátové jablko musí být hotový v prosinci 2014. Pokud termín nebude dodržen, reálně hrozí, že propadnou evropské dotace v celkové výši 440 milionů korun.

„Celá věc je zakopána ve velmi složité proceduře celé veřejné zakázky jako zákona, jako institutu. A vše, co k tomu náleží, je velice těžkopádné, velice pomalé, podléhá mnoha rozhodovacím procesům,“ jmenuje Dalibor Dubový hlavní důvody, proč se tendr tolik protahuje.

Památkáři ale stále věří, že se oprava Kuksu stihne dokončit včas. V to doufá i jeho kastelán Libor Švec.

Lapidárium Kuksu | Foto: Josef Šmejkal

„Samozřejmě ty technologické postupy v rámci stavebních prací budou asi poněkud urychleny, ale pořád doufám, že i to se dá stihnout. Poslední měsíc bude někdy léto, červenec, ale pořád doufám, že se to stihne dříve a že stavba se bude předávat v rozmezí dubna, května a že první stavební práce návštěvníci uvidí už někdy v červnu,“ myslí si.

Libor Švec vidí v projektu Granátové jablko historickou šanci, jak unikátní barokní hospital obnovit.

„Taková šance se opakovat nebude a přiznám se, že opravdu po tu dobu minulých pěti let se pořád počítalo s tím, že ty práce budou zahájeny a dlouhodobě se do hospitalu neinvestovalo. Takže doufám, že ty opravdu práce budou zahájeny, jinak si myslím, že by pro nás další léta byla kritická, co se týká provozu památky,“ obává se.

V rámci oprav by se měl Kuks dočkat nových fasád, v jihozápadním křídle mají vzniknout nové učebny a změnit se má i zahrada.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme