Oprava divadla v Kladně se blíží ke konci, premiéra bude v lednu

Kladenské městské divadlo začalo s přípravou slavnostní premiéry, kterou otevře svoji opravenou budovu. Ta je zatím stále staveništěm, dělníci ale už dokončili nahrubo přístavbu, hotové jsou i prostory pro šatny, zkušebnu nebo bufet. Stavbu město převezme na počátku října, během podzimu se do ní z dětského divadla Lampion přestěhují herci a premiéru předvedou v lednu. Mnoho let odkládaná oprava sto let staré budovy se tak blíží ke konci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měststké divadlo Kladno

Měststké divadlo Kladno | Foto: Jana Káninská

„Od takových detailů, jako jsou věšáčky do šaten, protože to musí být repliky, přes nábytek do kanceláří až po takové věci, jako jsou židle do přístavků,“ popisuje mluvčí města Ladislav Pavlík, co všechno je součástí veřejné zakázky na vybavení divadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oprava Městského divadla v Kladně se blíží ke konci. Jak se soubor chystá na premiéru, zjišťovala Kateřina Havránková

Obnova čeká také oponu, kterou namaloval Josef Wenig a divadlu ji na konci 30. let věnovala městská spořitelna.

„Opona je teď ještě složená v dřevěné krabici v objektu v areálu Poldovky. Je tam přesná teplota, vlhkost a všechno to, co to mělo splňovat, protože opona tam byla déle, než jsme všichni čekali, a to srolování není úplně optimální. Nicméně proběhlo výběrové řízení a byla vybrána odborná firma, která mimo jiné rekonstruovala Hynaisovu oponu v Národním divadle,“ říká ředitelka divadla Blanka Bendlová.

Provoz čtyř scén, nahrávacího studia, moderní zvukové a světelné techniky nebo konferenční místnosti, to všechno bude něco stát. Město už počítá, o jakou částku dotaci pro divadlo navýší.

„V současné době se dotace pohybuje kolem 26 milionů a předpokládáme, že se může přiblížit až někam ke 40 milionům,“ vypočítává náměstek za Volbu pro Kladno Přemysl Mužík.

Modernizace divadla byla výzva, říká architekt Vávra

Z toho, že budova divadla se probouzí k životu, má radost i architekt projektu David Vávra. Modernizovat tuto stavbu prý pro něj byla výzva.

„Pro Kladno je důležité, že má divadlo a stálou scénu, že i blízkost Prahy tady stálou scénu nezničila, jak se tomu stalo v řadě měst, třeba v Kolíně. Takže už jenom ten fakt, že tady je stálý soubor, je skvělá věc, navíc má takovou krásnou budovu,“ říká David Vávra.

Původně plánovanou premiéru hry Děti Olympu soubor odložil, je totiž příliš technicky náročná a herci si chtějí nové vybavení pořádně osahat. Diváci se tak v lednu příštího roku můžou těšit na hru Tančírna, podle stejnojmenného francouzského filmu.

„Film je známý tím, že tam není ani jedno slovo, a probíhá na pozadí jedné tančírny historie několika desetiletí. My píšeme tu hru na klíč, že tam bude historie Kladna,“ dodává ředitelka divadla Blanka Bendlová.

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme