Oprava historické budovy Národního muzea má začít ve druhé polovině dubna

Národní muzeum v Praze se konečně dočká dlouho plánované rekonstrukce. Její zahájení více než rok zdržovala odvolání čtyř neúspěšných firem, které se do soutěže o opravu muzea zapojily. Poslední správní řízení s firmou Strabag skončilo, společnost se neodvolala. Antimonopolní úřad tak potvrdil, že muzeum může podepsat smlouvu s vítězem tendru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část rozstřílené fasády Národního muzea bude i po rekonstrukci připomínat invazi z roku 1968 | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

Budova je prázdná od července 2011. Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše může rekonstrukce začít do dvou týdnů.

„Staveniště předáme 20. dubna. Potrvá to 42 měsíců, tak je to napsáno i ve smlouvě, kterou momentálně s vítězným sdružením uzavíráme. Doufáme, že termín bude nejen dodržen, ale že by se nám to mohlo podařit i trošku zkrátit. Ale to uvidíme až během stavby,“ dodal.

Opravy totiž měly začít už loni. „Vzdalujeme se od termínu, který bychom rádi naplnili, a to je rok 2018, kdy bude Národní muzeum slavit 200 let. Tendr se táhl opravdu dlouho, byla tam spousta námitek a správních řízení, a to nám radost neudělalo a nedělá,“ povzdechl si Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány rekonstrukce Národního muzea přiblížil jeho ředitel Michal Lukeš

V závěru roku 2018 by sice měla být rekonstrukce historické budovy Národního muzea dokončená, je ale potřeba ještě vybudovat expozice. Lukeš se každopádně nebojí, že se celý projekt kvůli průtahům prodraží.

„Trefili jsme se do doby krize a krize je i ve stavebnictví, tak i cena šla v tendru rapidně dolů. Původně byla maximální cena odhadována na 2,4 miliardy bez daně a vítězné sdružení nabídlo cenu zhruba 1,3 miliardy bez daně,“ vysvětlil ředitel.

V muzeu pak má být celkem šest výstavních sálů, jeden z nich bude patřit stálé expozici. Panteon v prvním patře bude i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Návštěvníci budou moci vyjít také do kopule, odkud uvidí panorama historického centra města a Pražského hradu.

Stěhování soch v Národním muzeu v Praze | Foto: Filip Jandourek

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme