Oprava hradu Bečov nad Teplou bude stát 90 milionů korun

Národní památkový ústav dnes vyhlašuje soutěž na návrh řešení oprav horního hradu v Bečově nad Teplou. O Bečově se mluví hlavně v souvislosti s relikviářem svatého Maura, přitom právě zmíněný horní hrad představuje jednu z nejautentičtějších středověkých památek v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

Aby bylo co nejdříve jasné, jak si architekt představuje obnovu horního hradu v Bečově nad Teplou a také zda to odpovídá představám památkářů - i to byly podle ředitelky národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové důvody, proč se vyhlásila soutěž o návrh.

„My si od toho slibujeme především to, že hrad Bečov, který je výjimečný a kde se snažíme preferovat jistý způsob obnovy, tak že výběr o návrh nám zaručí, že projektant bude schopen tento způsob obnovy v projektu podchytit a nadefinovat. Je to tedy obnova formou především konzervační,“ vysvětluje.

Hrad a zámek v Bečově nad Teplou je přístupný teprve od roku 1996 a návštěvník si ho může prohlédnout zatím zhruba třetinu. Bečov přitom představuje zajímavý a různorodý objekt, kterému velmi pomohlo to, že nebyl nikdy dobyt a vypálen, a možná i to, že během minulého režimu nedošlo na jeho obnovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na hradě Bečov nad Teplou natáčela pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Eva Rajlichová

„Nepoškodit to, co je u areálu, je fascinující. Je to skutečně něco autentického, kdy dějiny na nás hovoří, kdy člověk cítí, že tady se to do 15. století neproměnilo,“ říká jeden z členů výběrové komise Josef Štulc. Architekti to ale při projektování obnovy vzácně zachovaného středověkého hradu nebudou mít snadné.

„Hlavně by měl zabezpečit to, abychom do hradu samotného nemuseli a neměli instalovat technologie typu elektrických rozvodů a dalších věcí tak, aby skutečně hrad zůstal dál v kontextu dění nezasažený tak, jak se nám dochoval ze středověku,“ myslí si kastelán Bečova nad Teplou Tomáš Wizovský.

Horní hrad by po opravách měl sloužit také jako vzdělávací středisko pro veřejnost, ale i pro budoucí učitele. Podle všeho tu bude mít místo i nová architektura. „Tam zůstává ještě pro architekty velmi zajímavá část věci, a to je možná dostavba proluky mezi hradem a horním zámkem. Ale to je všechno otázka celkového pojetí a toho, jestli se architektonické ateliéry s tímto úkolem dokáží vypořádat,“ dodává.

Zaslat soutěžní návrhy mohou zájemci do 10. září, do konce měsíce by se pak měl vybrat vítěz. S opravami horního hradu v Bečově nad Teplou se podle všeho začne příští rok na přelomu jara a léta, obnova si vyžádá 90 milionů korun a hotová by měla být v roce 2015. Památkáři počítají s tím, že během celé doby bude možné prohlédnout si zatím největší bečevskou atrakci relikviář svatého Maura.


Zvětšit mapu

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme