Oprava kostela v Úhercích u Plzně bude stát 36 milionů. Kdy skončí, není jasné

Pseudorománský kostel v Úhercích u Plzně býval chloubou celého Nýřanska. Monumentální chrám na návsi vyrostl na přelomu 19. a 20. století za pouhé dva roky. Věřícím sloužil od roku 1902 až do 60. let. Podobně jako jiné církevní stavby ale zůstal po desetiletích komunismu v dezolátním stavu. Už 10 let se místní lidé snaží památku zachránit. Poté, co církev převedla kostel bezplatně na obec, začaly opravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel na návsi v Úhercích | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

Sedm let shání peníze a organizuje stavební práce Nadace pro obnovu kostela svatého Josefa.

Její předseda a bývalý úherecký starosta Miroslav Píšek uvedl, že oprava dosud stála 8 z celkem 36 milionů. Dotace prý činily 80 procent, zbytek nadace sehnala od obce Úherce, dalších obcí a měst v okolí a také soukromých subjektů, pomohly ale i příspěvky od lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S předsedou Nadace pro obnovu kostela svatého Josefa a bývalým úhereckým starostou Miroslavem Píškem mluvil Lukáš Milota

V roce 2011 se podle Píška podařilo obnovit střešní plášť kostela včetně věže a fasády na věži, což je důležité pro to, aby do kostela nezatékalo a mohlo se pracovat vevnitř.

„Dostali jsme se k tomu, že jsme v loňském roce mohli udělat první etapu obnovy stropu kostela,“ popsal. Letos se tak bude opravovat zbylá část stropu.

Další postup prací záleží na výši státní dotace. Na druhou etapu opravy stropu bude nadace potřebovat 1,3 milionu korun, 600 tisíc pak na podlahu na západní straně kostela u kúru.

Loni nadace dostala na opravy od státu 690 tisíc. Plíšek doufá, že letos to bude více. I tak si ale obnova kostela vyžádá asi 20procentní spoluúčast nadace. Na opravy mohou přispět i lidé, a to sponzorským darem na bankovní účet nadace.

Nejbližší příležitost prohlédnout si kostel v Úhercích bude 22. až 24. března při úherecké pouti. Poslední víkend v srpnu se pak má konat oslava 800 let od založení obce Úherce. Při této příležitosti se podle Píška plánuje v kostele výstava.


Zvětšit mapu

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme