Oprava vyhlídkové věže na Klínovci nabírá kvůli dlouhé zimě zpoždění

Rekonstrukce historické vyhlídkové věže na Klínovci v Krušných horách má zpoždění. Může za to nečekaně dlouhá zimní sezóna, která nedovoluje stavebníkům pokračovat ve stavební činnosti. Stavbaři tak pravděpodobně stráví na Klínovci celé léto. Turistický provoz by to ale nemělo zásadně omezit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická vyhlídková věž na Klínovci | Foto: Zdeněk Trnka

Rekonstrukci kamenné věže na Klínovci odstartoval vlastník objektu, Městský úřad Boží Dar, v loňském roce. Hotovo má být do konce roku letošního. A to bez ohledu na počasí, které teď práce brzdí.

„Tam je důležitá informace, že v rámci programu Cíle 3 Česko - Sasko, ve kterém děláme tyto dvě akce, je deadline k 31. 12. tohoto roku, čili finanční prostředky musí být vyčerpány, musí být certifikovány a musí nám být zaplacené. Tady jsme pod obrovským tlakem,“ vysvětluje starosta Božího Daru Jan Horník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Klínovci natáčel reportér Zdeněk Trnka

Připouští zároveň i další potíže, s nimiž se stavbaři na nejvyšším bodě Krušných hory potýkají. I proto se oprava vyhlídkově věže nakonec asi prodraží.

„Částka se pohybuje kolem 17 milionů. Vlastní stavba bude stát asi 13 milionů, ale pak je tam ještě nějaké zázemí. Uvidíme, zdali nebudou muset být navýšeny náklady, protože například při zakládání stavby jsme zjistili, že podmínky jsou velmi nekvalitní, a museli jsme úplně změnit základovou desku a to nás stálo několik statisíců navíc,“ upřesnil starosta.

Rekonstrukci vyhlídkové věže na Klínovci předcházely i další stavební práce. Zejména s ohledem na budoucí využití areálu bylo nutné zajistit vodovod a odpady. A to samé platí o rekonstrukci příjezdové komunikace.

„Aby se nahoru přivedl dostatek požární a pitné vody, na tom teď pracujeme. Stejné je to s odkanalizováním této části Klínovce,“ doplnil Horník.

Na rekonstrukci hotelu zatím nejsou peníze

Klínovec leží v nadmořské výšce 1244 metry a v Krušných horách patří mezi nevíce navštěvované lokality v zimě i v létě. Provoz na parkovišti řídí semafory a pro turisty tady bude v tomto roce otevřeno za určitých omezení vlastně pořád.

„Provoz bude omezen možná tři čtyři dny v týdnu za celou dobu, kdy chceme pokládat asfaltový živičný povrch. Nechceme ho pokládat dělený, protože každá spára v horách udělá v budoucnosti problém, čili chceme položit jeden koberec, ale to můžeme docílit jedině, když vyloučíme dopravu. Výluka tam bude velmi krátká, jinak se turisté nemusí obávat. Na Klínovec se dostanou, ale uvidí stavební ruch,“ ujišťuje starosta Božího Daru.

Podle jeho slov bude letos vyhlídková věž na Klínovci hotová. Přilehlý hotel ale zůstane mimo provoz. Potřebných 250 milionů na jeho rekonstrukci Boží dar zatím nemá.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme