Opravovaná zřícenina ve Zvířeticích dostane ještě letos nový most

Do hradu Zvířetice povede už brzy nový most. Trosky stavby s více než sedmisetletou historií, která se nachází nedaleko Bakova nad Jizerou na Mladoboleslavsku, se v současnosti opravují. Stavaři od začátku léta například zajistili několik padajících stěn a pracují také na schodišti na hlavní věži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava zříceniny hradu Zvířetice | Foto: Radek Duchoň

Za pár dní přijede jeřáb a stavaři začnou rozebírat starý dřevěný most. Potom začnou přes hradní příkop dávat nový. To bude jedna z hlavních oprav, kterou má firma stihnout ještě letos.

Kromě toho pokračují práce na hlavní věži, která je dominantou zříceniny – opravuje se vnitřní i vnější schodiště.

To vnitřní už je skoro hotové. Radnice v Bakově nad Jizerou ho jako majitel hradu začala opravovat o něco dřív, protože před pár lety skoro celé shořelo. Co se týká vnějších schodů, tam už zámečníci připravili kovové části, které se začnou osazovat dřevem.

O hradu Zvířetice
Byl založen byl v první polovině 14. století Zdislavem z Lemberka, synem Havla z Lemberka, který byl purkrabím Pražského hradu. Zvířetice jsou spjaté i s básníkem Karlem Hynkem Máchou, který na hrad pravidelně docházel. Díky Máchově kresbě je zaznamenaná podoba hradu z 30. let 19. století. Tento obrázek mohou lidé vidět i na informační tabuli u zříceniny.

Oprava vyjde na necelých sedm milionů korun. Většinu peněz město uhradí s pomocí dotace z Evropské unie.

Zatímco na zřícenině se ještě pracuje, trojrozměrný model hradu už je hotový. V současnosti se nechází v bakovském muzeu, ale v budoucnu si ho budou moci lidé prohlédnout v novém infocentru, které by mělo vzniknout nedaleko hradu v obci Podhradí.

Model je vyrobený především ze dřeva, ale vznikla i jeho elektronická verze, kterou si lidé budou moci prohlédnout přes internet.

Oprava zříceniny hradu Zvířetice | Foto: Radek Duchoň

Magdaléna Medková, kov, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme