Opravy děr na silnicích v České Lípě by mohly začít už v březnu

V České Lípě je na silnicích po zimě víc děr než loni a řidiči si na špatný stav komunikací stěžují. Město slibuje, že pokud bude vhodné počasí, nejhorší výtluky začne opravovat již v polovině března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtluk V19 – označení výtluku v projektu vymoly.cz | Foto: Výmoly

„Za těch šest let, co jsem tady, se mi jezdí letos nejhůř. Vůbec se o to nestarají," komentuje děravé silnice řidič z České Lípy.

„Nejsem spokojený, ale beru to tak, že to líp nejde. Bavil jsem se o tom, dokonce jsem se dotazoval někde na dopravce, a řekli mi, že jako řidiči víme, že situace je všeobecně špatná, a máme tomu přizpůsobit rychlost. Máme jezdit krokem. Tam, kde to nepomáhá, tak půlkrokem,“ dodává jiný českolipský řidič.

Na komunikacích je zhruba o polovinu více výtluků než loni. Město sice chtělo díry opravit během zimy, ale nešlo to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáše Mařase o výtlucích na silnicích v České Lípě

„V zimě se nedají výtluky kvalitně opravit. Vyplnit se dají jen studenou směsí, která k povrchu příliš nepřilne. Druhý den z opraveného výtluku nic nezbude,“ vysvětluje mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Řidiči tak musejí jezdit velmi opatrně. Podle Brožové kritické části silnic město označuje.

„Nejhorší úseky, jako je křižovatka mezi Hrnčířskou a Barvířskou ulicí a část Bulharské, jsou označeny trojúhelníkovou značkou, která upozorňuje na nerovnost na vozovce,“ říká mluvčí radnice.

Po letošní zimě zůstaly na silnicích nejen výtluky, ale také díry kolem kanalizačních mříží a poklopů. Město stav silnic a chodníků pravidelně sleduje. Zatím napočítali bezmála osmdesát míst, které potřebují opravu. Podle mluvčí českolipské radnice nebudou označena všechna postižená místa.

„Není to technicky možné. Kromě dvou nejhorších míst jsou označena i další, kde těch výtluků je hodně nebo jsou velké. Pokud bychom chtěli každý výtluk označit značkou, tak bychom v některých místech znemožnili průjezd silnicí,“ dodává Brožová.

Motoristům i chodcům se možná uleví ještě během zimy. Město jedná s firmou, která by do týdne mohla začít opravovat ta nejhorší místa.

Místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle z TOP 09 vysvětluje postup, kterým je možné opravit výtluky i v zimním počasí.

„Je to v podstatě pojízdná žehlička, která nažhaví čtverec asi 2 x 2 metry, a pak je tam možné přidat hmotu a zválcovat. Lze ji použít i v teplotách mírně pod nulou. Potřebuje velice kvalitní podklad. Silnice, kde ten kvalitní podklad chybí, touto technologii nelze opravit,“ vysvětluje Kočandrle.

Opravdu kritické úseky v České Lípě tak možná budou opravené ještě před koncem zimy. Na ostatních si řidiči musejí počkat na lepší počasí.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme