Opravy kláštera v Lipníku nad Bečvou pokračují, památce přesto hrozí devastace

Chátrající klášter v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku patří mezi nejohroženější památky v Česku. Lipnické radnici se pro bývalou piaristickou kolej ze 17. století nedaří najít vhodné využití ani peníze na nákladnou rekonstrukci. Snaží se alespoň zabránit dalšímu chátrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bývalého kláštera v Lipníku - zde byla v roce 1850 umístěna první čestnická stanice | Foto: Miroslav Kobza

Objekt má nyní osekané omítky a nádvoří plné výkopových jam. Dělníci se pustili do oprav statiky a snaží se památku zbavit vlhkosti. O jejím budoucím využití zatím nikdo nemá ucelenou představu. Podle kronikářky Jarmily Musilové objekt v minulosti sloužil mnoha účelům.
„Vybudovaly se tam byty, byla tam také mateřská škola, policejní stanice nebo okresní archiv,“ řekla kronikářka. Nyní podle ní budova spíše jen hyzdí své okolí.

Klášter je minimálně pět let prázdný, od té doby padlo několik nápadů jak jej využít- mluvilo se o škole, hotelu, školicím centru a naposledy o zřízení depozitu pro archeologické nálezy, ze všech návrhů ale nakonec sešlo.

Peníze na nákladné opravy město nemá, už tak jich nemálo vynakládá na každoroční údržbu a zajištění statiky. Letos podle vedoucí odboru rozvoje Zuzany Dleskové připadne rovných 10 milionů na sanační práce a napojení kláštera na veřejnou kanalizaci. „Dělá se statické zajištění a částečná sanace, aby vysychala vlhkost.

Pracuje se také na kanalizační přípojce, která odvede dešťovou vodu od objektu, a stav se tak pod jejím vlivem nebude zhoršovat.“ Podle stavbyvedoucího Iva Bednáře si ale budova žádá daleko větší opravy. Stavební ruch současných prací v bývalé piaristické koleji ustane až v listopadu.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme