Opravy v centru Hradce Králové se stihnou v termínu, podle opozice jsou ale předražené

Rekonstrukce ulic Dukelská, S. K. Neumanna a náměstí 28. října stihnou stavbaři dokončit ve stanoveném termínu, tedy do 30. listopadu. Ani celkové náklady by neměly přesáhnout stanovenou cenu 93 milionů korun. Opozice ale vedení města vytýká, že některé součásti rekonstrukce jsou prý předražené a nenavazují na okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci pracují na rekonstrukci náměstí 28. října a přilehlých ulic Dukelská a S.K.Neumanna v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura

Rekonstrukce byla trnem v oku nejen chodcům, ale i obchodníkům, znamenala pro ně velké omezení. Lidé se také obávali, jestli stavbaři dodrží termíny:

"Stavební práce se stihnou v termínu. Deklarován bylo konec listopadu tohoto roku. To je ten poslední termín, kdy by měla být ukončena jakákoli poslední kolaudace. To znamená, že bez obav by mohli občané tento prostor užívat už v prosinci,“ ujišťuje mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Většina stavby je už zkolaudovaná, chybí jen některé součásti náměstí 28. října včetně vodoteče a fontány.

Přehrát

00:00 / 00:00

O končící rekonstrukci náměstí a ulic v centru Hradce Králové informoval reportér Bohuslav Štěpánek

"V těchto dnech se na náměstí 28. října pokládá dlažba. Co se týká financí, tam byly deklarovány práce v hodnotě zhruba 90 milionů korun, přičemž značnou část pokryjí dotace z Evropské unie. My v tuto chvíli evidujeme méněpráce, vícepráce. Podle zákona by vícepráce neměly přesáhnout 20 procent,“ dodává Vlčková.

Opozici ale vadí například údajně předražené lavičky nebo osvětlení, které nezapadá do okolí.

„Osvětlení se mohlo pojmout trošku skromnějším způsobem. Mohlo navázat třeba na osvětlení, jak vypadá na sousedním Riegrově náměstí, bylo by to aspoň trošku jednotné. Takhle na tom vyústění ulice S. K. Neumanna se schází několik typů sloupů, což vypadá dost příšerně,“ říká zastupitel Adam Záruba ze Změny pro Hradec.

134 tisíc za jednu lavičku

Cena 134 tisíc za lavičku nebo 120 tisíc korun za svítidlo se odpůrcům rekonstrukce zdá přinejmenším neobvyklá.

"Ta vybetonovaná plocha náměstí, která připomíná s odpuštěním spíš ‚buzerplac‘, to určitě není žádná velká výhra. Samozřejmě tam bude nedostatek zeleně. Dostávám dost negativních ohlasů jak od občanů, tak i od odborné veřejnosti,“ tvrdí Záruba.

Radnice namítá, že veřejná soutěž měla obvyklá pravidla a vítěze zvolila odborná komise. Město si prý také nemohlo diktovat jednotlivé ceny.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme