Opravy zámecké sýpky v Raduni jdou do finále. Bude v ní návštěvnické centrum

Pokladna, toalety, občerstvení a také retrospektivní výstava. To všechno se momentálně rodí pod střechou historické sýpky v areálu raduňského zámku. Budovu, která ještě nedávno připomínala spíš ruinu než vzácnou empírovou stavbu, se totiž podařilo díky štědré dotaci kompletně opravit a už na konci dubna ji budou lidé využívat jako nové návštěvnické centrum. Stačí už jen vybavit interiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypuštěný zámecký rybník po odbahnění | Foto: Martin Knitl

S kastelánkou Evou Kolářovou vstupujeme do míst, kde ještě před sto lety ležely tuny obilí. Dnes tady pracují místní opraváři. „Montujeme poličku k pokladně,“ říká pan Kapustňák.

Holé stěny napovídají, že práce tady bude mít ještě dost. Podle Evy Kolářové to jsou ale oproti původnímu stavu už jen drobnosti:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se přesvědčila Kateřina Daňková, stačí v Raduni už jen vybavit interiér

„Stav zámecké sýpky byl havarijní a my jsme ho v roce 2011 a 2012 opravili.“

Rekonstrukce vyšla na zhruba 20 milionů korun a lidé ze zámku o ní mluví jako o malém zázraku. Po několikaletých žádostech na ni totiž nečekaně získali dotaci od ministerstva kultury, která pokryla drtivou většinu nákladů. Díky ní tak může v bývalé sýpce vyrůst moderní zázemí pro návštěvníky.

Záchrana staré sýpky | Foto: Martin Knitl

„Kromě pokladny, kterou jsme zatím provozovali v nevyhovujících podmínkách vrátnice, nabídne prodejnu suvenýrového zboží, místo, kde si budou moci návštěvníci sednout, koupit si kávu a strávit čas do prohlídky zámku,“ uvedla Kolářová.

To ale není všechno, když vystoupáme do prvního patra, vykouknou na nás zatím prázdné vitríny a informační panely.

„Tady jsme naplánovali expozici o historii zámeckého areálu a jeho proměnách.
Aby si ale měli návštěvníci letos co prohlížet, musí zámek ještě naposled sáhnout své kasy, upozorňuje mě místní kastelánka. Jenže pořád ještě není jasné, jestli v ní bude dost peněz.

„Čeká nás tady ještě náklad zhruba 1,75 milionu korun, které budeme už muset hradit z prostředků Národního památkového úřadu.“

A ten stále ještě nemá dojednaný rozpočet na letošní sezonu. I tak ale sýpka slavnostně otevře 28. dubna a plný provoz spustí 1. května. Kromě ní se pak návštěvníci zámku dočkají také nového prohlídkového okruhu, který povede opraveným severním křídlem.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme