Opuštěné chaty lákají zloděje. Policisté zesilují kontroly a radí lidem, jak obydlí zabezpečit

Opuštěné chaty jsou na podzim a v zimě už tradičním cílem zlodějů. Do míst, kde jsou krádeže nejčastější, proto policie posílá kontroly. Zároveň radí, jaká opatření mají lidé udělat, aby riziko nechtěné návštěvy co nejvíc umenšili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykradená chatka

Vykradená chatka | Foto: Policie ČR

Se zloději mají své zkušenosti i lidé v chatové oblasti na okraji Plzně. „Nikdy se tu nic neztratilo, vždycky jsme si vzájemně vyhověli, všechno tady zůstalo na místě, a poslední dobou se ztrácejí jak kytičky, tak všechny další věci,“ poznamenává paní Eva, majitelka jedné z chat.

Do její chatky se zloději podívali už několikrát. „Vždycky rozbijí tohle okno,“ ukazuje paní Eva. Zloději si odnesli třeba starou židli, osmnáct let starou kůži ze psa, nebo kabely z kůlny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Lukáš Milota

„V chatách nemáme vůbec nic – žádné jídlo, žádné konzervy. Ale teď jsme se domluvili, že uděláme instalaci nějakého alarmu, abychom případné návštěvníky odradili,“ říká Eva.

Policie problémy chatařů eviduje a snaží se pomoci. Před týdnem zkontrolovali policisté v okolí Plzně skoro 1200 chat ve 32 osadách.

Oblastí, které velmi často lákají zloděje, je v Plzeňském kraji několik. Mluvčí krajského policejního ředitelství Jana Tomková zmínila zejména chatové oblasti v povodí Berounky či Střely nebo rekreační oblast u nádrže Hracholusky.

„Také musíme mezi tato ohrožená místa zařadit zahrádkářské kolonie v okrajových částech větších měst,“ připomíná Tomková.

Nejslabším místem chat a chalup bývají okna, dveře, balkony, terasy nebo vikýře. Právě od nich by lidé měli se zabezpečením začít, ať už mechanicky – s pomocí bezpečnostních zámků, uzamykatelných okenic či mříží – nebo elektronicky.

Tomková také radí dodržovat několik dobrých zásad, třeba nenechávat v chatě cennější věci, které by mohly zloděje lákat. Pokud už v chatě zůstávají, měl by je majitel vyfotografovat a třeba evidovat výrobní čísla spotřebičů, která v případě krádeže žádá policie nebo pojišťovna.

Proti vykradení chaty může pomoci třeba alarm | Foto: Lukáš Milota

Je také dobré požádat někoho, kdo bydlí poblíž, aby chatu občas kontroloval a všímal si pohybu lidí a aut kolem chaty.

„A v okolí by neměly zůstávat předměty, které by mohl pachatel k vloupání použít, jako jsou například žebříky či různá páčidla,“ dodává Tomková.

Pokud už k vloupání dojde, měl by majitel ihned zavolat policii a do vykradené chaty rozhodně nevstupovat.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme