Ořechy, piškoty a červený jed. Pražští deratizátoři vyrážejí do boje s potkany

Na každého Pražana připadá asi pět potkanů, tak to alespoň odhadují městští vodohospodáři. Pražští deratizátoři proto v těchto dnech vyrážejí do boje s těmito nebezpečnými hlodavci. Nevyhýbají se ani místům, kde to žije turistickým ruchem, například Staroměstskému náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deratizace potkanů v Praze | Foto: Lída Křesťanová

Deratizátor odklopí u pražského orloje na Staroměstském náměstí víko od kanalizace. „Sem dáváme jedy, tohle je asi čtyři metry hluboké,“ přibližuje Zbyněk Kohoutek z Pražských vodovodů a kanalizací, který deratizuje potrubí už 22 let.

„Změříme, jestli tady nejsou nějaké škodlivé látky, jestli odtud nejdou žádné výpary,“ pokračuje Kohoutek. Pokud je vše v pořádku, zasune do kanalizace rouru, která je přibližně dva metry dlouhá. „Jed pouštíme dolů. Můžou to být ořechy, piškoty, prostě sladké návnady,“ vysvětluje Kohoutek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ořechy, piškoty a jed. Pražští deratizátoři vyrážejí do boje s potkany. Natáčela Lída Křesťanová

Do pamlsku pro potkany se přidává červený jed bromadiolon. „Dáváme dvě placky na jeden kanál,“ upřesňuje deratizátor. Kanalizaci po úmrtí potkanů nečistí. „Díky tomu, že sežere návnadu, tak ho táhne voda, protože to musí zapíjet. Potkan jde ke zdroji vody a tam umírá,“ dodává Kohoutek.

Poklop následně zavře a zamíří k dalšímu. Deratizátoři takto do podzemí umístí až několik kilogramů nástrah.

„Obecně to jsou místa, kde probíhá čilý stavební ruch. Nebo jsou to místa okolo popelnic, kam lidé odhazují jídlo, nebo v lokalitách, kde se vyskytují bezdomovci,“ vyjmenovává nejčastější místa deratizací mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Potkan | Foto: flickr.com Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic GrahamC57

„Postupně projdeme další rizikové lokality. V tomto týdnu se dostaneme na Prahu 2 nebo na Prahu 3 na Jarov,“ doplňuje Mrázek.

Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací budou potrubí v metropoli deratizovat až do konce října.

Deratizace potkanů v Praze | Foto: Lída Křesťanová

Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme