Originál Charty 77 s Havlovými zápisky je poprvé k vidění u Ústavního soudu

Vůbec poprvé si může veřejnost prohlédnout originál textu Charty 77. Moravské zemské muzeum připravilo speciální expozici v předsálí jednacích síní Ústavního soudu, a to k letošnímu 20. výročí této instituce a 35. výročí Charty 77.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chartu 77 připomíná výstava v prostorách Ústavního soudu

Chartu 77 připomíná výstava v prostorách Ústavního soudu | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

I po 35 letech jsou listy strojopisu se vpisky spoluautorů Václava Havla a Pavla Kohouta zachovalé a dobře čitelné.

Sám Kohout sice při vernisáži poněkud nevážně konstatoval, že průklepový papír se velmi podobal tehdejšímu toaletnímu papíru, originál přesto už tehdy dával do archívu jako významný dokument.

„Dával jsem ho do úschovy švýcarskému velvyslanci v Praze už v době, kdy bylo jasné, že to hodnotu mít bude, protože to bylo o rok později, kdy už zuření režimu v podstatě vrcholilo. Byl jsem vděčný, že právě tyto dokumenty budou v bezpečí ve Švýcarsku a díky doktoru Walteru Jaeggimu se ocitly dneska v Brně,“ řekl Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně je poprvé k vidění originál Charty 77. Expozici si prohlédl i reportér Ivan Holas

Kromě samotného textu jsou k vidění například lístky s podpisy některých signatářů. Každý z nich musel vlastnoručně napsat, že s prohlášením souhlasí, aby režim nemohl tvrdit, že podpisy byly získány podvodem.

Součástí miniexpozice je i text závěrečného aktu helsinské Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě otištěný v tehdejším Rudém právu. Charta byla pro režim nebezpečná právě tím, že požadovala pouze to, aby dodržoval, k čemu se sám zavázal.

Ještě před oficiálním zahájením výstavy si jí prohlédli někteří pamětníci. Jeden z prvních signatářů, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přiznal, že tehdy v úspěch Charty ani moc nevěřil. Ve srovnání s některými předchozími prohlášeními mu prý připadala až příliš krotká. O to raději nyní je, že originál dokumentu je vystaven právě před jednacími síněmi Ústavního soudu, s jehož posláním úzce souvisí.

„Kdykoliv se koná v budově Ústavního soudu ústní jednání, ať už plenární nebo senátní, tak je budova Ústavního soudu otevřena veřejnosti. Kromě toho počítáme, že umožníme hromadné návštěvy zejména škol, a to i s odborným výkladem a průvodcem, protože právě především pro tuto generaci má význam,“ doplnil Rychetský.

Originál Charty má být vystaven tak dlouho, jak jen to bude možné. Stav papíru budou pravidelně kontrolovat restaurátoři Moravského zemského muzea.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme