Orlická přehrada letos slaví padesátiny

Největší vodní dílo v České republice - Orlická přehrada - letos slaví padesát let od uvedení do provozu. Stavba přehrady začala v roce 1954 a koncem roku 1961 už fungovala první turbína. V roce 2002 musela hráz přehrady Orlík vzdorovat přetížení, se kterým při stavbě nikdo nepočítal. Tisíciletá voda, která se tudy přehnala, potvrdila, jak dobře je hráz postavená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlická hráz v celé kráse | Foto: Jan Křelina

„Teď se nacházíme na bezpečnostních přelivech, které jsou tady tři. Šířka přelivu je 15 metrů, hradící výška 8 metrů a průtok při plném vzdutí je 728 kubíků za vteřinu,“ přibližuje hrázný Orlické přehrady Pavel Melichar.

V ostrém provozu byly tyto přelivy právě při povodních v roce 2002 a 2006. „Když je potřeba, tak se tudy odpouští. Ale tady na Orlíku je to velmi výjimečná záležitost,“ dodává hrázný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Orlická přehrada letos slaví 50 let od uvedení do provozu. Další podrobnosti připravila pro Dopolední Radiožurnál reportérka Lucie Husárová.

V roce 2002 do přehrady přitékala deseti tisíciletá voda a odtékala tisíciletá. Podle ředitele sekce správy povodí Tomáše Kendíka tehdy právě díky Orlíku získali lidé na dolním toku Vltavy o 17 hodin více času na přípravu proti povodňové vlně. Přehrada také zastavila všechno, co velká voda unášela.

„Samozřejmě, že převážná část byl plovoucí matriál – dřevo, PET lahve a nejrůznější nepořádek, ale i různé drobné stavby, jako například přístřešky. Tento matriál potom bylo nutno vytěžit a zlikvidovat. Neputoval dále po toku,“ uvedl.

Orlická přehrada tak přispěla i k tomu, že v Praze nebyl protržen Karlův most tak jako při ničivých záplavách v roce 1890.

Celkový objem vody v nádrži je přes 700 milionů metrů krychlových. U levé paty hráze je vodní elektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami.


Zvětšit mapu

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme