Orlické hory hostily mistrovství ČR v historickém lyžování

Olešnice v Orlických horách se dnes vrátila o desítky let nazpět. Na 80 lyžařů se tam totiž postavilo na start už druhého mistrovství České republiky v historickém lyžování. Podmínky k účasti byly i letos dvě - dobové lyže a k "Jasankám" i odpovídající oblečení. A tak jste dnes v Olešnici mohli klidně narazit na německé vojáky, dámy se sukněmi dlouhými až po kotníky a nebo na prvorepublikové myslivce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěné lyže | Foto: Ondřej Jánoška

Na svahu se proháněli první lyžaři při testovacích jízdách. Soutěžící měli skvělé podmínky, bez technického sněhu se prý lyžuje stejně jako před osmdesáti lety.

„Já myslím, že to je naprosto stejné jako před osmdesáti lety. Jediné, co máme bonus, že to máme srovnané rolbou, to dříve nebylo. Ale sníh je krásný přírodní, takže nám to neničí lyže, netrhá hrany, krásné regulérní podmínky,“ říká Michal Martínek z horolezeckého oddílu, jehož součástí je i oddíl lyžařský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z mistrovství ČR v historickém lyžování připravil pro Odpolední Radiožurnál Martin Pařízek

Do Orlických hor přišlo historické lyžování z Krkonoš. „Máme to k sobě blízko, někdy v roce 1902 tady myslím proběhl první závod, v Sedloňově, což je tady přes kopec, takže my se snažíme trošku na tu historii navázat,“ dodává Martínek.

Jedním z účastníků byl i Josef Kubíček, který také obul Jasanky. Jízda na historických lyžích, to je především styl zvaný telemark. „Vepředu je jiná noha, těžiště je jinde, zvedá se pata a jsou na to v dnešní době speciální lyže,“ vysvětluje.

Nejmladším, kteří se pustili na historických lyžích po sjezdovce dolů, bylo pod deset let. Nejstaršímu účastníkovi mistrovství bylo 69.


Zvětšit mapu

Martin Pařízek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme