Ornitologové se radují. Olomouc se poprvé zalíbila malým netopýrům jižním

Vzácný unikát objevili vědci v Olomouci - vzácného netopýra jižního. Doma je především ve Středozemí. Na dospělého samce i netopýří samičku upozornili sami obyvatelé města. Jedná se o dosud nejsevernější výskyt tohoto druhu v Česku. Tito savci žijí v koloniích, dá se proto předpokládat, že jich je ve městě víc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimoviště netopýrů v jeskyni

Zimoviště netopýrů v jeskyni | Foto: Josef Šmejkal

Domov netopýrů jižních je především ve Středozemí. Teď poprvé sondují terén i na Hané. Na první dva netopýry upozornili sami Olomoučané. Jak vypadá většina takovýchto hlášení, popisuje Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty.

„V podstatě vždycky to probíhá dost podobným způsobem. Zavolá nebo napíše mailem nějaký občan, že má netopýra v domě. Pod klávesnicí nebo ho našel někde na ulici, pokud je třeba ten netopýr zraněný, což byl právě případ toho nálezu z Horního náměstí.“

Netopýr jižní si zatím nejdál v Česku zaletěl do Znojma a do Brna. Haná je tedy místem nejsevernějším. A když už Olomoučané našli staršího netopýra i mladou netopýří samičku, je odborníkům jasné, že někde v blízkosti bude celá jejich kolonie.

Odpověď na otázku, proč se tito drobní letouni dostávají stále víc na sever, není jednoznačná a pravděpodobně ani nesouvisí s globálním oteplováním:

„Ten trend o tohohle druhu je, že on se rozšiřuje směrem na sever. Určitě to nejsou osamocení jedinci. Tenhle druh tvoří kolonie, které nebývají až tak početné. Bývá jich tam kolem dvaceti, třiceti v té jedné kolonii. Přičemž ty kolonie se začínají na podzim rozpadat a jednotlivá zvířata odletují,“ popisuje Tošenovský.

Zmapování kolonií

Netopýři obecně patří ke zvířatům, která vědci ještě dostatečně neprozkoumali. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy je pro laika prakticky nemožné, a tak odborníci vítají každou zprávu, kterou jim lidé o netopýrech ve své blízkosti pošlou nebo zavolají.

Teď když vědí o téhle netopýří raritě v Olomouci, budou se při svých monitorovacích výpravách s detektory pídit po dalších údajích:

„Z vědeckého hlediska, jak se třeba mění areály jeho výskytu. Jaké jsou tam třeba vazby v rámci těch úkrytů. Jak se mění se sociální vztahy. Z toho praktického ochranářského hlediska je důležitější to, abychom měli zmapované a podchycené ukryty těch kolonií, ve kterých se nacházejí, abychom dokázali navrhnout nějaké praktické ochranářské opatření proto, aby tady ty druhy mohly zůstávat dál,“ uzavírá Tošenovský.

A tak jen pro představu. Netopýr jižní je malý drobeček vážící do 10 gramů. Máte šanci ho vidět třeba kolem vašeho domu - nejraději má totiž úzké štěrbiny ve zdivu, nad okny nebo ve střeše.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme