Ošetřovatelku ve dvorské zoo těžce zranil hrošík, kousl ji do nohy

V zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem utrpěla těžké zranění jedna z ošetřovatelek. Napadl ji menší druh hrocha zvaný hrošík liberijský. Záchranáři ženu ve stabilizovaném stavu vrtulníkem převezli na urgentní příjem hradecké fakultní nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrošík liberijský | Foto: Tomasz Sienicki, CC BY 2.5

Podle dostupných informací zvíře kouslo ošetřovatelku do nohy. Žena ztratila hodně krve a čeká ji operace.

Zoo příčiny nehody vyšetřuje a zatím se k němu nehodlá vyjadřovat. Neštěstím se zabývá i trutnovská policie.

Hrošík liberijský je trpasličí druh hrocha, jehož domovinou jsou pralesy západní Afriky. Dorůstá délky asi 150 centimetrů, při výšce 75 až 85 centimetrů dosahuje váhy 160 až 270 kilogramů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak rizikovým povoláním je práce chovatele, vysvětlil ve Stalo se dnes zoologický náměstek pražské zoo Jaroslav Šimek

S podobným neštěstím se koncem srpna musela vyrovnat i zoo v Kolíně nad Rýnem, kde tygr ošetřovatelku zabil.

Podle zoologického náměstka pražské zoo Jaroslava Šimka by profesionální i amatérští chovatelé měli vždy dávat pozor, i když mají se svým zvířetem zdánlivě blízký vztah.

„K navázání vztahu mezi chovatelem a zvířetem často dochází, je to vztah oboustranně prospěšný. Chovatel se na to ale spolehnout nemůže. Správný chovatel musí mít neustále na paměti, že jeho svěřenci mají vždy sílu být v případě krizové situace nebezpeční,“ upozorňuje Šimek.

Nic na tom podle něj nemění ani fakt, že většina velkých a potenciálně nebezpečných druhů zvířat už dnes žije v zajetí po několik generací. „Pořád je nutné mít na paměti, že jsou schopna ublížit, byť to nemusí být jejich primární záměr, ale může se to stát,“ říká náměstek pražské zoo.

Renáta Prátová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme