Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně nabídnou workshopy nebo hudební a taneční vystoupení

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně se po letech vrátily do centra města. Od 11 hodin začínají workshopy a vystoupení romských kapel a tanečních skupin. Součástí programu bude i ochutnávka tradičního romského jídla nebo košíkářská dílna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní den Romů | Foto: Diecézní charita Litoměřice

Mezinárodní den Romů tradičně oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, které komunitu pálí.

V Brně vystoupí po letech romské taneční skupiny a kapely v centru na náměstí Svobody.

„Každý rok pořádá oslavy více proromských a romských brněnských organizací. Celý den bude probíhat od 11 hodin na náměstí Svobody, kde budou návštěvníkům k dispozici stánky jednotlivých organizací. Odpoledne od 15 hodin proběhne na hlavním pódiu kulturní program,“ říká Jana Poláková pověřená vedením Muzea romské kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu Mezinárodního dne Romů natáčela redaktorka Gabriela Grmolcová.

Vystoupí například brněnský taneční soubor Mercey nebo známý romský hudební skladatel Igor Kmeťo s kapelou. Stejně jako loni proběhne vázání stužek na strom tolerance.

„V roce 2011 byl zasazen nový strom tolerance. Až symbolicky, ten starý strom uhynul a tak jsme museli najít nový, o kterém jsme doufali, že už nám vydrží déle a symbolicky poroste tak, jak jsme doufali, že poroste i tolerance ve společnosti,“ vysvětluje Poláková.

Cílem oslav je podle Polákové mimo jiné ukázat, že Romové jsou součástí naší společnosti:

„Romové jsou etnikem, samostatným národem, a ačkoliv se skládají z velkého množství subetnických skupin, tak se za jeden samostatný a velký národ považují. Dalším takovým hlavním cílem, proč se tyto oslavy pořádají, je předvést, že Romové jsou součástí naší společnosti. Dokud většinová společnost nepozná kulturu a historii Romů, tak nikdy nedojde k úplné integraci a kontaktu, ke kterému dochází v dnešní době velmi omezeně.“

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme