Ostatky Němců zabitých u Dobronína možná skončí na hřbitově ve Ždírci

Ostatky německých obětí údajného poválečného masakru na louce Budínka v Dobroníně by mohly být uloženy do společného hrobu na hřbitově v sousedním Ždírci. Na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce o tom rozhodli ždírečtí zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železný kříž na Budínce v Dobroníně připomíná oběti poválečného masakru Němců | Foto: Hana Mikulincová

Místní mohli hlasovat během prvních dvou únorových týdnů do urny na obecním úřadě nebo v místní prodejně.Z 337 anketních lístků se zastupitelům vrátilo 217. Pro možnost uložení ostatků ve Ždírci se vyslovilo 113 lidí, proti bylo 91 a 13 lístků bylo neplatných.

Na večerní jednání zastupitelstva přišlo 8 z celkem 9 členů a všichni přítomní se vyslovili pro možnost uložení ostatků na ždíreckém hřbitově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky hlasování občanů i zastupitelstva ve Ždírci na Jihlavsku sledovala redaktorka Hana Mikulincová

Stále je však možnost uložit ostatky v Dobroníně a kladně se vyjádřil také primátor Jihlavy, pokud by prý byla radnice oficiálně oslovena. Ždírec je ale farní obcí, ke které patří i Dobronín a některé oběti údajně pocházely i odtamtud.

Policisté v srpnu 2010 vyzvedli na louce Budínka ostatky 13 osob, další tři nalezli později u dobronínského železničního viaduktu. Výsledky testů DNA před měsícem potvrdily, že jde skutečně o místní Němce zabité na konci druhé světové války, v květnu 1945.

Řada příbuzných zemřelých už dostala od českých úřadů potvrzení o identifikaci mrtvých. Na veřejnost se však tyto informace dostávají pouze přes Johanna Nieblera, který na rozplétání poválečných událostí spolupracuje. Právě Niebler oslovil obec Ždírec s požadavkem na uložení ostatků z Budínky. Mezi oběťmi byl i jeho strýc Franz Niebler, jeden z největších sedláků v nedalekých Nových Dvorech.

Česká policie ani státní zastupitelství stále nechtějí případ nijak komentovat. Podle brněnského státního zastupitelství budou výsledky vyšetřování oficiálně oznámeny zhruba za měsíc.

Hana Mikulincová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme