Ostrava hostí 15. ročník Dnů NATO. Padl i návštěvnický rekord

Největší letecká, armádní a bezpečnostní přehlídka ve střední Evropě – to jsou Dny NATO na mošnovském letišti u Ostravy. Patnáctý ročník si zatím nenechalo ujít 155 tisíc návštěvníků, což je podle pořadatelů rekord prvního dne. Loni v sobotu dorazilo 140 tisíc lidí. Akce, během níž se divákům předvedou výjimečné stroje z celého světa, pokračuje i v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrava hostí už 15. ročník Dnů NATO. Na snímku tank T-72M4CZ | Zdroj: ČTK

Dvoudenní akce je největší armádní a bezpečnostní přehlídkou ve střední Evropě. Představují se na ní jednotky ze 16 zemí.

Pro diváky je na každý den připraveno osm hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

Nejvíce pozornosti v sobotu budila legenda studené války, strategický bombardér B-52 Stratofortress, který se do Mošnova vrátil po třech letech. K přehlédnutí nebyl ani konvertoplán Osprey.

Na zemi pak zaútočil naprostý unikát – elitní ženská jednotka až z Jordánska. „Bude to jejich jediné vystoupení mimo Jordánsko vůbec v celé jejich historii,“ potvrdil ještě před akcí organizátor Zbyněk Pavlačík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Dny NATO v Mošnově u Ostravy dorazily desítky tisíc návštěvníků. Čekala na ně přehlídka špičkové vojenské techniky

Zájemci si také mohli osahat kabinu pilota gripenu. „Bude mít možnost si do simulátoru sednout a zkusit si samotný let,“ lákal Libor Štefánik, velitel Vzdušných sil Armády ČR.

Dnešní program také ovlivnila věc, jaká se prý pořadatelům Dnů NATO ještě nestala.

„Byla na chvilku uzavřena dráha, protože se na ní objevily výtluky, zkrátka technická závada. Podařilo se to odstranit, takže jsme pouze museli změnit pořadí některých ukázek, což se u tak velké akce někdy stane,“ poznamenal Pavlačík.

Dny NATO ovšem nejsou jen příležitostí vidět zajímavou vojenskou techniku. Armádní špičky tuto akci využívají k mnoha jednáním. Šéf vojenského výboru NATO generál Petr Pavel se například sešel se švédským ministrem obrany. Právě Švédsko je hlavní partnerskou zemí letošních Dnů NATO.

Ostrava hostí už 15. ročník Dnů NATO. Na snímku příslušnice elitní ženské jednotky z Jordánska | Foto: ČTK

„Švédsko se cítí více ohroženo, než tomu bylo v minulosti. Některé přímé hrozby ze strany Ruska vedou k tomu, že Švédsko více zvažuje své možné přiblížení k alianci, nebo dokonce členství v ní, což je samozřejmě předmětem společného zájmu,“ přiblížil Pavel.

Podle něj je také přirozené, že velení NATO podporuje akce, jako je ta v Ostravě. Lidé se totiž díky nim dozvědí více o úkolech Severoatlantické aliance.

„Je to vždycky příležitostí nejenom pro veřejnost, aby viděla, co všechno jednotlivé armády – v tomto případě především ta naše – mají, ale je to také příležitostí, aby viděli, v jaké soudržnosti dokážou ty armády spolupracovat,“ vysvětlil Pavel.

ČTK, ČRo, Andrea Čánová, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme