Ostrava investuje do ZOO. Fanoušci Baníku chtějí stadion

Ostravská zoologická zahrada letos otevřela zbrusu novou expozici. Jmenuje se Čitván po nepálském národním parku. Po stavbě slonince před šesti lety jde o druhou největší investici v historii ZOO. Zahrada, která patří městu, se mění doslova před očima. I díky menším stavbám je v ní lépe lidem i zvířatům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion Bazaly

Fotbalový stadion Bazaly | Foto: stadiony.net

Hned u hlavní brány žijí plameňáci, kteří takto jen vloni pozdravili zhruba 360 tisíc lidí. „Jsme tu už poněkolikáté a jsme velmi spokojení. Je to moc pěkná zoo,“ potvrdila spokojenost jedna z návštěvnic. Rekonstrukce takzvané dětské ZOO přišla na 14 milionů.

Pavilonu hrochů se nyní opravuje. Kousek dál už stavební ruchu utichl. Do nové expozice Čitván za 66 milionů korun se už nastěhovali medvědi ušatí a hulmani posvátní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební reportáž Silvie Mikulcové z Ostravy

Šimpanzi by se v budoucnu měli stěhovat, počítá se s výstavbou pavilonu evoluce za 100 milionů korun. V pavilonu slonů zase očekávají, zda se podaří odchovat vůbec první slůňata v České republice.

Relativně kousek od ZOO je v Ostravě stadion Bazaly. Fanoušci i fotbalisté čekají už několik let splnění slibu, který dali místní politici. Současné vedení radnice slíbilo, že Baníku pomůže vyřešit jeho potíže se stadionem. „V Česku není klub, který by si byl schopen sám postavit stadion,“ vysvětlil člen představenstva klubu Igor Bruzl.

Pomoci Baníku chtěli všichni zastupitelé, ti koaliční i opoziční. Jenže nikdy definitivně nerozhodli, kde stadion bude. Plánovala se rekonstrukce městského stadionu ve Vítkovicích i stavba zbrusu nového ve Svinově. Fanoušci chtějí Svinov, aby jejich klub zůstal ve Slezské části Ostravy.

„Vedení města nevěřím, že nějaký stadion postaví. Ale každopádně ho potřebujeme,“ komentoval situaci jeden z oslovených fanoušků.

Problémem jsou prý pozemky

Ostravu teď ovládala velká koalice ODS a ČSSD. Podle sociálně demokratického primátora Petra Kajnara se ukázalo, že ve Vítkovicích jsou problémy s pozemky:

„Začali jsem hledat alternativu ve Svinově, kde pozemky patří městu. Tam je ale třeba změnit územní plán, což se nám zatím nepodařilo. V téhle chvíli zůstávají obě varianty. Chceme vybrat tu levnější a také více průchodnou.“

Podle opozičního zastupitele za KSČM Josefa Babky je důvod také ve sporech mezi koaličními partnery. Komunisté ale stadion ve Svinově nechtějí i kvůli protestům tamních obyvatel.

„Městský obvod s touto výstavbou nesouhlasil. Dále tam nebyl dořešeny otázky územního plánu. Věděli jsem tedy, že stavba do konce tohoto období nemůže být ani započata,“ řekl Babka.

Fotbalisté i jejich fanoušci tak zůstávají v nejistotě. O stadionu rozhodnou až noví zastupitelé, kteří se ale budou muset vyrovnat i s námitkami těch, kteří tomuto sportu neholdují. A sice, že městské peníze jsou zapotřebí i jinde.

Silvie Mikulcová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme