Ostrava má nejmodernější simulátor jízdy na kluzké silnici ve střední Evropě

Ostrava má nejmodernější testovací dráhu pro jízdu na kluzké silnici. Takzvané Centrum bezpečné jízdy za více než 100 milionů korun nabízí hned několik unikátů ve střední Evropě. Chování nezvladatelného auta si mohou vyzkoušet jak řidiči malých vozidel, tak i šoféři těžkých tahačů anebo autobusů. Už brzy by se tady měly také odmazávat trestné body podobně jako v Mostě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při prudkém vyhýbacím manévru

Při prudkém vyhýbacím manévru | Foto: Jan Rosenauer

Začne to pokaždé tlumenou ranou. Speciální deska odhodí jednu nápravu vozidla doleva nebo doprava. Pak už jen voda, kluzký povrch a téměř nezvladatelné auto. To vše při rychlosti pouhých dvaceti kilometrů v hodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový simulátor jízdy na kluzké silnici v Otravě se zajímal redaktor Martin Knitl

„Po této smykové desce mohou jezdit i těžká nákladní vozidla až po dvoupatrové autobusy, tří- až čtyřnápravové, nákladní vozidla s vlekem a podobně,“ popisuje Dalimil Fryč, který je otcem myšlenky vzniku areálu. Raritou je i smyková deska pro motocykly.

Mezi časté klienty by měly patřit autoškoly. Jednu z nich provozuje v Ostravě Kamil Vitásek. „Za nás jsme mohli jezdit maximálně se stodvacítkou, dneska si lidé mohou koupit dvoulitrové vozidlo a je to úplně něco jiného. Byl by to velký přínos alespoň jednou v rámci výcviku si vyzkoušet, že to opravdu není legrace, že mají v rukou zbraň, která opravdu zabíjí,“ oceňuje Vitásek.

Areál se bude dále zvětšovat. Oficiální otevření a testování desítek druhů vozidel čeká ostravský polygon v sobotu v poledne. Jeho provozovatelé mají před sebou ještě celou řadu úkolů, třeba dokončit formality, aby na tomto místě mohli řidiči už brzy odmazávat své trestné body.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme