Ostrava má novou důlní elektrárnu, může energii vyrábět i skladovat

V Ostravě je ode dneška v provozu unikátní podzemní přečerpávací elektrárna. Jde o první zařízení svého druhu v Evropě a zřejmě i na světě. Elektrárnu dnes otevřel ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý důl Jeremenko | Foto: Google Maps

Zařízení využívá důlní vodu, která stéká do půlkilometrové hloubky v uzavřené jámě bývalého dolu Jeremenko. Tam pohání turbínu, která roztáčí generátor a ten vyrábí elektrickou energii.

Technologie by podle spolumajitele patentu a ředitele firmy FITE Pavla Bartoše mohla v budoucnu zajistit využití mnoha dalších opuštěných šachet. Zatím zařízení funguje jako výzkumné pracoviště, ale už teď je schopné elektřinu i skladovat.

„Společnost bude potřebovat zásoby elektrické energie a její skladování. Řešení v dole má jednu obrovskou výhodu, že je ekologicky nepoznatelné. Protože vybudovat na povrchu rybník není asi velký problém a všechno ostatní se odehrává v dole,“ popisuje Bartoš.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme