Ostrava má za sebou bouřlivou debatu o osudu městské galerie

Jiná než ostatní. Taková bude nejspíš městská galerie v Ostravě, která má vzniknout letos na podzim v prostorách dvou industriálních památek - bývalém plynojemu Gong a v historickém Trojhalí. Vedle unikátních prostor se ale bude lišit hlavně svou formou. Zatímco klasické kunsthalle jsou příspěvkovou organizací města, ta ostravská bude součástí sdružení, kde bude mít radnice jen čtvrtinový podíl. A to se nelíbí některým ostravským umělcům a galeristům, kteří se důrazně ozvali na veřejné debatě v Divadle Loutek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V této části jsou např. obrazy Petra Kelera či Alexandra Bortnyika z počátku dvacátých let minulého století.

V této části jsou např. obrazy Petra Kelera či Alexandra Bortnyika z počátku dvacátých let minulého století. | Foto: Jaroslav Beránek

„Je to do budoucna špatný vklad,“ nešetří kritikou historik architektury Martin Strakoš. Společně s kolegy ze sdružení Kunsthalle už dva roky bojuje za zřízení městské galerie. Schválený návrh se mu ale ani trochu nezamlouvá.

Původně se s městskou galerií počítalo v rámci kulturního klastru na Černé louce. Jenže neúspěch Ostravy v kandidatuře na hlavní město kultury 2015 projekt pohřbil a na novou stavbu nejsou v rozpočtu peníze. Primátor Petr Kajnar z ČSSD tak vítá jakoukoliv variantu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociolog Petr Soukup z FSV UK rozebral projev prezidenta Miloše Zemana

„Mluví se o tom už 10 let, nic nebylo. Myslím, že to, že město udělalo, je významný krok k rozšíření kulturní nabídky.“

Kritika je tak podle něj bezpředmětná:

„Forma té organizace je úplně nepodstatná. Podstatní jsou lidé, a to co to dosáhne, jakou stopu to zanechá.“

Ostravský kurátor a člen sdružení Kunsthalle Martin Mikolášek ale vidí ve schválené koncepci zásadní nedostatky. Vedle nevhodných prostor nebo malé transparentnosti to jsou třeba i přemrštěné dotace z města.

„Naprosto neslučitelné s tím, jak fungují a jsou pronajímány prostory v jiných městech. Problém by asi nebyl v tom, pokud by ta galerie nebyla označována jako městská galerie. Jak zaznělo v diskusi, pokud galerii zřizuje nějaké právnické sdružení, ve kterém město má čtvrtinový podíl, ale bude posílat výrazně vyšší než čtvrtinový podíl finančních prostředků, mám pocit, že tady se asi nehraje stoprocentně čistá hra.“

Ostravskou radnici bude totiž roční provoz galerie stát 10 milionů korun, dodává další členka sdružení, antikvářka Ilona Rozehnalová. Dalo by se přitom ušetřit. Své propočty proto předkládá i na veřejné debatě:

„V tom projektu, který jsme navrhovali, se počítalo s 18 výstavami, tady se počítá s polovinou výstav.“

„Musím potřetí zopakovat, že materiály, které byly uvedeny v zastupitelstvu, byla pouze podružné,“ reaguje náměstkyně primátora Simona Piperková.

A připomíná, že na dopracování projektu a upřesnění částek má město a sdružení Trojhalí ještě čas. Zastupitelé ho budou schvalovat až na červnovém zasedání.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme