Ostrava mění územní plán. Veřejnost má poslední možnost do něj zasáhnout

Místo orné půdy prostor pro výstavbu rodinných domků i lehkého průmyslu, takové změny obsahuje nový územní plán Ostravy. Ten ovlivní rozvoj města na dlouhá léta. Právě teď ale končí doba, kdy může tento strategický dokument ovlivnit i veřejnost. Termín vyprší před čtvrteční půlnocí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravské muzeum na Masarykově náměstí

Ostravské muzeum na Masarykově náměstí | Foto: F. Tichý

Jak vysoké domy se mohou stavět vedle mého bydliště? I to se člověk dozví z územního plánu. Strategický dokument platil v Ostravě skoro dvacet let a už brzy bude mít novou verzi.

„Tam se nejedná o to, že změníme zásadně urbanismus, že by se řeklo, že na Dubině najednou budou stát továrny. To samozřejmě nejde,“ říká Andrea Vojkovská z ostravského magistrátu.

Zjistit, že se právě nyní může k novému územnímu plánu vyjádřit i veřejnost, by ale mohl zřejmě jen zkušený detektiv. Třeba magistrátní noviny o tom nepřinesly ani zmínku. Podle ostravské architektky Evy Špačkové mělo město nový plán rozhodně více propagovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o novém územním plánu Ostravy zjišťovala redaktorka ČRo Iva Havlíčková.

O možnosti připomínkovat územní plán od 1. července do 8. srpna se lidé mohli dozvědět pouze z veřejných vyhlášek na úředních deskách, což je podle architektky málo.

„Myslím, že to příliš veřejnosti ve známost nevešlo. Pochybuju o tom, že většina obyvatel Ostravy během letních prázdnin sleduje úřední desky,“ říká Špačková.

Z návrhu územního plánu se přitom lidé mohli dozvědět, že na více než 350 pozemcích, které dosud sloužily většinou jako orná půda, bude možné stavět jak rodinné domy, tak i budovy pro lehký průmysl.

Podle Vojkovské se ale například k zeleni přistupovalo v novém plánu se zvláštní pečlivostí: „Je přísnější k ochraně zeleně, daleko více chrání charakter rodinné a bytové zástavby a samozřejmě brání tomu, aby mezi ní mohly vznikat nevhodné a nevzhledné stavby.“

Práce na nejnovější verzi územního plánu začaly už v roce 2010. Lidé si nyní mohou dokument prostudovat na sekretariátě hlavního architekta nebo také dálkově přes internetovou úschovnu.

Naposledy ve čtvrtek před půlnocí mohou pak z pošty odeslat svůj nesouhlas například s tím, aby klidné místo v sousedství nemohl v budoucnu nahradit cvrkot hypermarketu.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme