Ostrava odmítá změny v rozdělování daní. Vraclav a Morašice naopak

Ostrava dostane ročně o miliardu méně, jestli začne platit nový zákon o rozpočtovém určení daní. Nelíbí se to radnici ani obyvatelům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrava

Ostrava | Foto: F. Tichý

Praha, Ostrava, Brno a Plzeň. Čtyři metropole, které by v příštích letech měly ve svých rozpočtech výrazně škrtat. Vyplývá to alespoň z návrhu ministerstva financí na změny v takzvaném rozpočtovém určení daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostrava odmítá změny v rozdělování daní, vyplývá z reportáže Silvie Mikulcové

Primátoři proto nešetří kritikou a hledají politickou podporu. Například z Ostravy zaznívá varování, že by mohl zastavit rozvoj už tak zatíženého regionu.

22 korun teď musíte naházet do automatu, abyste v Ostravě mohli hodinu cestovat třeba tramvají. Kdyby radnice úplně přestala dotovat dopravní podnik, jízdenka by přišla na 67 korun.

„Hrůza. Jízdenky bych nekupovala, zkusila bych měsíční. Budeme si s tatínkem půjčovat auto. No, to si nedovedu představit , sice nejezdím tramvají, ale je to strašně hodně. Podívejte se, Ostrava se stará o spoustu jiných dalších věcí. Ze všech těch dědin, Já neříkám, ať se jim dají peníze,ale ne na úkor větších měst,“ zněly hlasy oslovených obyvatel Ostravy.

O miliardu méně

Změny v rozpočtovém určení daní by Ostravě ve finále každoročně ubraly téměř miliardu. Zhruba takovou částkou město dotuje tamní dopravní podnik. Primátor Petr Kajnar vzkazuje, že radnice přispívá i tam, kde by mnohdy měl platit stát:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do obcí, které by novelu naopak uvítaly, zamířil s mikrofonem reportér Martin Karlík

„My jsme za minulých 10 let vydali víc než miliardu na to, abychom rozvinuli průmysl nového typu od vědecko - technického parku po Mošnov, po Hrabovou. Věnovali jsme za posledních 5 let víc než 200 milionů ostravským univerzitám. To jsou věci, které malé obce nebudou nikdy financovat.“

Ostravská radnice varuje, pokud o peníze přijdeme, budeme muset zdražovat služby a omezovat investice. Cena jízdenek by sice nebyla trojnásobná, ale i tak by si lidé museli připlatit. Stejně jako za lístky do bazénu anebo třeba do divadla.

„Na to nedoplatí jen 4 největší města, na to doplatí celá republika, protože v těch 4 městech vzniká přes 40 procent HDP. A když si zaříznete ovečku, která vám dává nejvíc vlny, tak zchudnete i vy,“ dodává primátor Kajnar.

Město kvůli plánu rozjelo i kontroverzní kampaň s názvem Ostravu nedáme. Symbolem je zaťatá pěst. Součástí je i petice. Jen na internetu jí prozatím podepsaly tři tisícovky lidí.

Naopak téměř 700 starostů a starostek demonstrovalo dnes v Praze před Úřadem vlády za podporu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Premiéra Petra Nečase odměnili potleskem za ujištění, že vláda novelu schválí.

Vesnice Vraclav a Morašice jsou pro změny

Vraclav má nově opravenou náves. Velkou blátivou plochu nahradilo nové parkoviště a zeleň. Podle informační tabule přispěla na revitalizaci Evropská unie.

Ze samoobsluhy vychází trojice tamních žen. Jak říkají, obec by potřebovala dodělat náves, dětské hřiště a opravit některé budovy. A také tělocvičnu pro školu.

"Navýšení příjmů z daní by tak obec uvítala," konstatuje starosta Oldřich Koblížek. „Na stránkách Sdružení místních samospráv najdete kalkulačku, kde si můžete spočítat, o kolik by mělo vyšší příjmy do ročního rozpočtu. U obce Vraclav je to zhruba, což při současných 5,5 milionu je podstatná částka.“

Podobně by změna zákona pomohla i Morašicím u Litomyšle. „Měli bychom na jednoho obyvatele dostat více než 2000 ročně navíc, což nám dělá přes 2 miliony ročně, a to už jsou pěkné peníze,“ řílá starostka Morašic Hana Štěpánová .

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme