Ostrava odmítá změny v rozdělování daní. Vraclav a Morašice naopak

Ostrava dostane ročně o miliardu méně, jestli začne platit nový zákon o rozpočtovém určení daní. Nelíbí se to radnici ani obyvatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrava | Foto: F. Tichý

Praha, Ostrava, Brno a Plzeň. Čtyři metropole, které by v příštích letech měly ve svých rozpočtech výrazně škrtat. Vyplývá to alespoň z návrhu ministerstva financí na změny v takzvaném rozpočtovém určení daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostrava odmítá změny v rozdělování daní, vyplývá z reportáže Silvie Mikulcové

Primátoři proto nešetří kritikou a hledají politickou podporu. Například z Ostravy zaznívá varování, že by mohl zastavit rozvoj už tak zatíženého regionu.

22 korun teď musíte naházet do automatu, abyste v Ostravě mohli hodinu cestovat třeba tramvají. Kdyby radnice úplně přestala dotovat dopravní podnik, jízdenka by přišla na 67 korun.

„Hrůza. Jízdenky bych nekupovala, zkusila bych měsíční. Budeme si s tatínkem půjčovat auto. No, to si nedovedu představit , sice nejezdím tramvají, ale je to strašně hodně. Podívejte se, Ostrava se stará o spoustu jiných dalších věcí. Ze všech těch dědin, Já neříkám, ať se jim dají peníze,ale ne na úkor větších měst,“ zněly hlasy oslovených obyvatel Ostravy.

O miliardu méně

Změny v rozpočtovém určení daní by Ostravě ve finále každoročně ubraly téměř miliardu. Zhruba takovou částkou město dotuje tamní dopravní podnik. Primátor Petr Kajnar vzkazuje, že radnice přispívá i tam, kde by mnohdy měl platit stát:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do obcí, které by novelu naopak uvítaly, zamířil s mikrofonem reportér Martin Karlík

„My jsme za minulých 10 let vydali víc než miliardu na to, abychom rozvinuli průmysl nového typu od vědecko - technického parku po Mošnov, po Hrabovou. Věnovali jsme za posledních 5 let víc než 200 milionů ostravským univerzitám. To jsou věci, které malé obce nebudou nikdy financovat.“

Ostravská radnice varuje, pokud o peníze přijdeme, budeme muset zdražovat služby a omezovat investice. Cena jízdenek by sice nebyla trojnásobná, ale i tak by si lidé museli připlatit. Stejně jako za lístky do bazénu anebo třeba do divadla.

„Na to nedoplatí jen 4 největší města, na to doplatí celá republika, protože v těch 4 městech vzniká přes 40 procent HDP. A když si zaříznete ovečku, která vám dává nejvíc vlny, tak zchudnete i vy,“ dodává primátor Kajnar.

Město kvůli plánu rozjelo i kontroverzní kampaň s názvem Ostravu nedáme. Symbolem je zaťatá pěst. Součástí je i petice. Jen na internetu jí prozatím podepsaly tři tisícovky lidí.

Naopak téměř 700 starostů a starostek demonstrovalo dnes v Praze před Úřadem vlády za podporu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Premiéra Petra Nečase odměnili potleskem za ujištění, že vláda novelu schválí.

Vesnice Vraclav a Morašice jsou pro změny

Vraclav má nově opravenou náves. Velkou blátivou plochu nahradilo nové parkoviště a zeleň. Podle informační tabule přispěla na revitalizaci Evropská unie.

Ze samoobsluhy vychází trojice tamních žen. Jak říkají, obec by potřebovala dodělat náves, dětské hřiště a opravit některé budovy. A také tělocvičnu pro školu.

"Navýšení příjmů z daní by tak obec uvítala," konstatuje starosta Oldřich Koblížek. „Na stránkách Sdružení místních samospráv najdete kalkulačku, kde si můžete spočítat, o kolik by mělo vyšší příjmy do ročního rozpočtu. U obce Vraclav je to zhruba, což při současných 5,5 milionu je podstatná částka.“

Podobně by změna zákona pomohla i Morašicím u Litomyšle. „Měli bychom na jednoho obyvatele dostat více než 2000 ročně navíc, což nám dělá přes 2 miliony ročně, a to už jsou pěkné peníze,“ řílá starostka Morašic Hana Štěpánová .

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme