Ostrava se připojí k oslavám 70. výročí konce bitvy o Stalingrad

Přesně před 70 lety skončila jedna z největších válečných akcí v dějinách - bitva o Stalingrad. Výročí si připomene i Ostrava, která má s dnešním Volgogradem dlouholeté vazby. Na zlomové chvíle druhé světové války a stopy po velké porážce Hitlerovy armády si bude možné dokonce i sáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Mamajev Kurgan v ruském Volgogradu | Foto: http://www.volganet.ru

„Volgograd pořád velmi dobře zná Ostravu. U nás se od války nic nezměnilo a stále se u nás říká ‚přátelé z Československa‘. Škoda, že opačně to tak dalece neplatí,“ říká kameramanka volgogradské televize Genrietta Peryan.

Karel Šesták, organizátor ostravského připomenutí stalingradského kotle, ukazuje na dochované předměty, které budou právě dnes k vidění v Domě kultury města Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravané si připomenou bitvu u Stalingradu. Reportáž o ostravské akci natočil redaktor Martin Knitl.

„Obdrželi jsme dárek – helmu, která byla vykopaná na vojenském stalingradském poli a střepiny z bomb a granátů, které budou součástí výstavy,“ říká Šesták.

Podle něj to jsou symboly, ke kterým není třeba nic dodávat:

„V průměru na jednom metru čtverečným se nacházelo na 1250 střepin, nábojnic a nábojů. Na jaře, když roztál sníh, tak byl od krve těch, kteří tam padli. Ve stalingradské bitvě umíralo každý den 7000 lidí na obou stranách," vysvětluje.

Němečtí příslušníci Luftwaffe razící si cestu ruinami Stalingradu | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-B22478 / Rothkopf / CC-BY-SA, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Německo (CC BY-SA 3.0 DE)

Kromě výstavy pořádá také koncert ruských a českých umělců a další akce v průběhu roku.

I když se to nedá srovnat s masami, které dnes zaplaví Volgograd, mimochodem právě pro tuto příležitost přejmenovaný dočasně opět na Stalingrad, své posluchače a diváky si toto komornější ostravské podání pokaždé najde.

Možná i proto, že oficiální pouto mezi oběma městy, jedním slovem družba, přežilo všechny politické změny od poloviny minulého století.

Volgograd se opět stane Stalingradem, alespoň na jeden den

Číst článek

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme