Ostrava stojí u soudu proti ministerstvu životního prostředí, kvůli smogu

Městský soud v Praze rozhoduje o tom, jak naloží s hodně neobvyklou žalobou města Ostravy na Českou republiku. Jde o spor kvůli špatnému ovzduší. Ostrava tvrdí, že stát porušuje základní právo na příznivé životní prostředí a že údajně není příliš aktivní. Ministerstvo kritiku odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog...

Smog... | Foto: F. Tichý

Prach dusí Ostravu a velkou část Moravskoslezského kraje hlavně v tomto období. Nad zemí se vznáší šedivá smogová čepice a pohled na slunce je jako něco exotického.

„Já bydlím v Radvanicích a tam je to hrozné. To je puch,“ říká jedna z obyvatelek a další se přidává: „Jdu vyvenčit psa a jsem schopná se vrátit se záchvatem.“ A třetí dodává: „Jak je smog, tam vůbec nejdeme ven.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O žalobě na stát kvůli smogu informoval redaktor Martin Knitl.

Žaloba města Ostravy vznikla už před téměř třemi lety. Tehdy primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD nešetřil kritikou:

„Já si skutečně myslím, že vláda má povinnost tohle řešit. Domnívám se, že k tomu přistoupila docela vlažně. Takže nevyřešila téměř nic.“

Byl to poslední zoufalý krok, dodává jeho náměstek Dalibor Madej z ODS: „Já myslím, že na výsledek, jak dopadne žaloba, určitě čekají severní Čechy. Může to být precedens, přihlásí se další města, nemá to jednoduché řešení. Je to o finančních prostředcích, aby se životní prostředí zlepšilo."

Až teď se žaloba na stát dostává na justiční výsluní a Městský soud v Praze by měl během několika dnů jasně říci, co bude dál.

Ministerstvo kritiku odmítá

Není pravda, že by stát dělal málo, odmítá kritiku z Ostravy Jan Kužel z ministerstva životního prostředí. Třeba co se týče boje s polským smogem, který severovýchod republiky sužuje také.

„Pan ministr má svoji pracovní skupinu, kam zval i polského ministra a tam se shodli na tom, že se připraví společný investiční program, který bude česko-polský a pokud možno financován z peněz Evropské unie. Ale znovu je potřeba upozornit na to, že polská strana tu má jakési výjimky na svých polských zdrojích a ty jsou takové, že třeba do roku 2019 nemusí plnit emisní limity, případně i nové směrnice o průmyslovém znečištění," vysvětluje Kužel.

Zároveň se obává, co by mohlo nastat, kdyby soud jeho ministerstvo donutil k mnohem přísnějšímu postupu vůči velkým průmyslovým firmám.

Smog v centru Ostravy | Foto: ČTK

„Zdroje musí mít nějakou právní jistotu provozu. My přece nemůžeme stanovit hodnotu, která je technicky nedosažitelná. My je můžeme honit na úroveň nejlepších dostupných technik, ale nemůžeme je honit až tak, že by měli zastavit výrobu," dodává Kužel.

I když město Ostrava tvrdí, že nechce likvidovat průmysl, a tím pádem i pracovní místa, na žalobě nic měnit nehodlá. Slibuje si od ní třeba mnohem účinnější zbraně proti lidem, kteří ve svých domcích spalují naprosto všechno.

Před třemi lety radnice vyčíslila náklady na boj se smogem a došla k závratné sumě 28 miliard korun. Jestli bude případné vítězství u soudu požadovanou zkratkou ke státní pokladně, to sledují nejen starostové z Moravskoslezského kraje.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme