Ostrava zavádí v MHD nové označovače lístků. Některým lidem to komplikuje cestování

Ke klasickým červeným označovačům jízdenek teď v ostravských tramvajích, autobusech a trolejbusech přibyly žluté čtečky. Dopravní podnik totiž chystá nový systém placení jízdného. Papírové lístky sice zůstanou, označovat si je však teď cestující nemohou u všech dveří, jak byli zvyklí. Někteří lidé si stěžují, že jim to komplikuje cestování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trolejbus ostravské MHD | Foto: František Tichý

Paní Martina cestuje tramvají s dětským kočárkem. Když si chce označit lístek, musí někoho požádat, nebo od kočárku zaparkovaného na plošině vzadu odejít.

Ve voze, kde právě cestuje, je totiž místo červeného označovače lístků připevněná žlutá elektronická čtečka, ten klasický je jen vpředu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nových označovačích jízdenek v ostravské MHD natočila redaktorka Zdislava Mochová

Tramvaj je plná, a tak než se žena prodere s lístkem dopředu a zpátky, je už o zastávku dál. Dnes je s Martinou i její matka Marie, která mezi tím hlídá u kočárku.

Pokud by Martina s kočárkem cestovala sama, bylo by to horší. „Nastoupit s kočárkem předními dveřmi, to se asi řidiči nebude líbit, že?“ říká Martina, když uvažuje, co by v takové situaci udělala.

Obě ženy situaci kritizují. „Ono to není ani dobře vyřešené, když nastoupí někdo o berlích nebo starší,“ hodnotí paní Marie.

Pana Milana z Ostravy žluté čtečky nerozhodí. Když vstoupí, prý prostě hledá první krabičku, kde si lístek označí. „Když nejde, tak jdu dál a tak to projdu celé – není problém,“ podotýká.

Změna od října

Zkušebně jsou žluté čtečky nainstalované zatím v sedmnácti vozidlech. Do konce léta jich ve spojích po Ostravě bude celkem 2000. Fungovat však začnou až 1. října.

„Zprovozníme novou funkci na kartě ODISka, která dosud byla v podstatě jen pro držitele dlouhodobých jízdenek, a ta nová funkce je takzvaná elektronická peněženka,“ říká mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

„Mohou si na ni nabít třeba pětistovku a tu čerpat po libovolně dlouhou dobu, to znamená, že ta karta i ta novinka v odbavovacím systému jsou připravené i pro ty, kteří chtějí cestovat jenom občas,“ dodává Albert.

Papírové jízdenky budou lidé moci používat i nadále. Musí se jen smířit s tím, že se k červeným označovačům projdou i přes celou tramvaj. Časem si krátkodobé jízdenky budou moci cestující koupit i platební kartou.

S novými čtečkami instalují technici do vozidel i moderní palubní počítače. Celkem vybavení vyjde na 115 milionů korun.

Zdislava Mochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme