Ostravané demonstrují proti špatnému vzduchu

Ostravané demonstrují před magistrátem, chtějí dýchat lepší vzduch. Dnešní protest, který má jednoznačně říct, že lidé na severu Moravy chtějí změnu, zorganizovala trojice vysokoškoláků. Podpořilo ji například i občanské sdružení Vzduch, které už dlouhodobě bojuje za lepší ovzduší na Ostravsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

Před ostravskou radnicí se nakonec sešlo kolem pěti set demonstrujících, a to hlavně mladí, protože protest se organizoval na sociální síti Facebook. Objevila se také řada maminek, které se bojí, aby jejich děti neměli do budoucna dýchací potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Silvie Mikulcová z Ostravy o demonstraci

K jedinému konfliktu došlo, když za mohutného pískotu lidí chtěl vystoupit primátor Petr Kajnar. Organizátoři mu to ale nedovolili, protože chtěli, aby demonstrace zůstala nepolitická.

Ostravané si nasadili roušky, které rozdávali organizátoři demonstrace. Někteří ale rovnou přišli v plynových maskách.

Protest není namířen přímo proti magistrátu. Organizátoři říkají, že nebojují přímo ani proti průmyslovým podnikům, protože je jasné, že Ostravsko vždy bylo a je průmyslovou oblastí. Sešli se s představiteli akademie věd, konkrétně s doktorem Radimem Šrámem, který vedl Projekt Ostrava. Organizátoři od něj převzali myšlenku, že by se měly všechny instituce spojit a problém řešit.

Některá opatření chystá město, které však tvrdí, že s ovzduším nic moc nezmůže, maximálně zavedlo smogovou dopravu zdarma nebo posílá děti na ozdravné pobyty. Jiná opatření připravuje kraj nebo stát. Odborníci však říkají, že nejde o synergický efekt – každý si teď dělá něco na svém „písečku“ a neexistuje prý jedna nezávislá odborná autorita.

Studenti při příjezdu domů cítí rozdíl

Organizátory akce jsou tři studenti, jenž chodí na vysokou školu v Praze, ale pocházejí z Ostravy. Říkají, že pokaždé, když přijedou z kolejí domů, při výstupu z vlaku si okamžitě uvědomí, že se vzduchem v Ostravě něco není v pořádku, velmi rychle je záhy začne bolet v krku a dostanou rýmu. Navíc, jak trojice říká, Ostravané už dlouho nedali organizovaným způsobem najevo, že se jim situace nelíbí.

Akademie věd před časem ukončila Projekt Ostrava. Šlo o rozsáhlý výzkum toho, jak se znečištěné ovzduší podepisuje na zdraví lidí. Výsledky jsou alarmující. Každé třetí dítě v Ostravě má astma, lidé mají v průměru o dva roky kratší život, než obyvatelé jiných částí.

Silvie Mikulcová, Václav Sochor, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme