Ostravané mohou poprvé nahlédnout do osobní knihovny disidentů - manželů Šavrdových

Celý život vměstnaný do jedné police. Tak vypadá pozůstalost ostravských disidentů - manželů Šavrdových, kterou do svých depozitářů nedávno získal Archiv města Ostravy. Než se archiváři pustí do jejich detailního zpracování, ukáží dokumenty široké veřejnosti. K vidění budou například jejich školní vysvědčení, deníky, vzácné motáky z vězení nebo samizdaty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Šavrda

Jaromír Šavrda | Foto: ceskatelevize.cz

„Musíme si roztlačit příslušnou uličku, kde jsou uložené jednotlivé dokumenty,“ říká ředitelka archivu Blažena Przybylová a vytahuje z police objemné složky. Každá má pro ni obrovskou hodnou.

„Jedná se u nás o jediné uchování dokumentů z období disentu. Navíc manželé Šavrdovi tady byli nejvýznamnějšími představiteli na Ostravsku,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dokumentech z pozůstalosti manželů Šavrdových natáčela redaktorka Kateřina Daňková

Blažena Przybylová čeká, že dnešní výstava přiláká velké množství zvědavců. Osobní knihovna manželů Šavrdových navíc v depozitáři odpočívá jen necelé tři týdny.

„Přímo se na nás obrátila rodina Dolores Šavrdové. Chtěli prodat knihovnu a já jsem jim nabídla, že by mohla jít do archivu města Ostravy,“ popisuje cestu dokumentů Ilona Rozehnalová.

U ní se zrodil i nápad pozůstalost vystavit v rámci festivalu Šavrdovský květen, který v letošním roce připomíná dvě významná výročí - 80 let od narození a 25 od smrti Jaromíra Šavrdy.

Jaromír Šavrda patřil společně s manželkou Doroles k nejvýznačnějším představitelům disentu na Ostravsku. Za své odlišné názory byl komunisty dlouhá léta pronásledován a perzekvován. Velký bojovník za svobodu se pádu režimu nedožil. Na následky věznění zemřel v roce 1988. Manželka Dolores pak vloni v létě.

„My jsme se domluvili s ředitelkou archivu, že bychom pozůstalost zpřístupnili veřejnosti. Bude to od 10 do 17 hodin. Každou hodinu budou moci lidé vejít do archivu a prohlédnout si hlavně motáky z vězení, které jsou úplným unikátem. Je obrovským štěstím, že se zachovaly. Pak tam jsou různé samizdaty, které Šavrda vydával a kvůli kterým seděl za komunistů,“ vysvětluje Rozehnalová.

Prohlížet si je bude vždy skupinka 20 lidí, kteří se musí nejdříve přihlásit telefonicky nebo osobně v ostravském klubu Fiducia.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme