Ostravská huť investuje další miliardu do ekologizace provozu

Na severu Moravy by se v budoucnu mohlo zlepšit ovzduší. Největší hutní komplex v Česku a zároveň největší znečišťovatel na Ostravsku ArcelorMittal investuje zhruba miliardu korun do nové technologie, díky níž klesne množství oxidů dusíků v okolí o stovky tun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11.

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11. | Zdroj: ČTK

„Dnes jsme podepsali kontrakt na denitrifikaci teplárny, to znamená na snížení emisí oxidu dusíku, v hodnotě kolem miliardy korun,“ řekl Českému rozhlasu Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal.

Oxidy dusíku patří mezi hlavní škodliviny vzduchu na Ostravsku. Složitá technologie je ale umí proměnit v neškodné prvky. „Rozloží se na čistý dusík a vodní páru, které unikají do ovzduší a jsou to vlastně přirozené složky okolního ovzduší,“ vysvětluje Baranek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové ekologické kroky společnosti Arcelor Mittal komentovali její ředitel pro životní prostředí Petr Baranek a Vladimír Burda, člen výkon výboru občan sdružení Vzduch Ostrava.

Zařízení začne naplno fungovat na začátku roku 2015. Nový projekt zaplatí podle Baranka ze 40 procent unijní dotace, se zbytkem si poradí firma sama

„Tato investice nám umožní plnit emisní limity dané evropskou legislativou a tudíž provozovat teplárnu i po roce 2016,“ říká Baranek.

V průběhu deseti let ArcelorMittal investoval do ekologizace přes čtyři miliardy korun. Loni se firmě podařilo snížit roční emise prachu na historické minimum, zhruba na třetinu toho, co vypouštěla před deseti lety.

Ocelárny tak splňují nejen emisní stropy stanovené českými zákony, ale na většině provozů i nejpřísnější limity Evropské unie.

Huť chce snížit i prašnost

Přesto je ArcelorMittal stále největším znečišťovatelem regionu a toto nechvalné prvenství firmě zůstane podle odborníků ještě dlouhou dobu. Ekologové tvrdí, že nová technologie na tom nic nezmění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivy Havlíčkové o miliardové investici ostravské hutě, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší na Ostravsku

„Samozřejmě, že to bude platit ještě hodně dlouho. Akce, které se připravují na teplárně, nemají žádný vliv na změnu ovzduší v Radvanici a Bartovici, protože tady není problémem dusík, ale benzapyren a je tady problém s prachem,“ vysvětluje Vladimír Burda, člen výkonného výboru občanského sdružení Vzduch Ostrava.

I prašnost ale chce huť snižovat a podílet se na tom má i Evropská unie. „Tohle je jeden z těch projektů a pokud se nám podaří naplnit všechny, které máme v plánu, tak bychom v horizontu dvou, maximálně tří let mohli skokově dosáhnout zhruba třetinového poklesu průmyslové části celkové emisní zátěže tady v regionu,“ potvrdil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Martin Křížek, Iva Havlíčková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme