Ostravská katedrála Božského Spasitele se znovu otevírá věřícím. Její rekonstrukce stála 68 milionů

Své dveře po rekonstrukci znovu otevírá ostravská katedrála Božského Spasitele. Druhý největší kostel na Moravě bude lidem přístupný po více než roce. A to i mimo pravidelné bohoslužby. Najdou v něm třeba pohyblivé vitráže nebo ostatky svatého Jana Pavla II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě | Foto: F. Tichý

„Tady jsem měla biřmování, je to pro mě osobní. Je to dominanta Ostravy,“ říká Monika, která spěchá do práce. Ale jak říká, vždy když prochází okolo, neodpustí si aspoň letmý pohled.

„Dnes vypadá úplně jinak. Je celá béžová. Uvidíme, co s ní udělá místní ovzduší, jak bude vypadat za rok, za dva.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravská katedrála Božského Spasitele bude ode dneška přístupná i mimo bohoslužby. Natáčela tam Zdislava Mochová

Za více než rok trvající rekonstrukce se na katedrále prostřídaly stovky dělníků. A nejtěžší práci měli s věžemi, vysvětluje architekt Tomáš Šonovský:

„Vrcholy nebylo poznat, byla to hromada rzi. Hrozilo, že je odfoukne vítr. Musela se použít speciální technologie zesílení kevlarovými vlákny.“

Rekonstrukce celého chrámu stála 68 milionů korun. Kromě nové fasády a věží je renovovaný i vnitřek chrámu. Ten si teď budou moct návštěvníci prohlédnout téměř kdykoli. Otevřeno tady totiž bude i mimo bohoslužby od úterý do soboty.

„Bývalo to normální, že kostely byly otevřeny. Ale pak přišla doba, kdy se musely zavřít. To se nezměnilo ani rokem 1989. Pak přišla vlna krádeží,“ říká ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

U vstupu do katedrály teď lidé najdou infostánek, veřejné toalety a k dispozici jim bude i audio průvodce ve čtyřech jazycích.

Zdislava Mochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme