Ostravská konzervatoř ruší na doporučení kraje gymnaziální výuku

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě nabídne zájemcům od září jen umělecká studia. V uplynulých šesti letech lákala talentované školáky také na gymnaziální výuku, nyní ale figuruje mezi školami, kterým krajský úřad nařídil přijmout méně žáků. Dětí se totiž rodí stále méně a třídy jsou místy poloprázdné. Jak zjistil reportér Stanislav Janalík, mladí umělci se shodují, že jim zrušený obor nabízel více možností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janáčkova konzervatoř Ostrava | Foto: Wikimedia Commons, licence GNU Free Documentation License, verze 1.2

„Chtěla jsem si nechat nějaká zadní vrátka, takže to pro mě bylo ideální v tom, že jsem mohla studovat i ty ostatní obory, vzdělávat se ve všeobecných předmětech a zároveň se věnovat umění,“ říká devatenáctiletá Michaela Bolková. Talentovaná zpěvačka letos maturuje a kromě pokračování na konzervatoři si může vybrat i neuměleckou vysokou školu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Stanislava Janalíka o rušení gymnaziální výuky na Janáčkově konzervatoři v Ostravě

„Můžu si vybrat vlastně cokoliv. Mohla jsem se tedy v tom studiu zaměřit, pokud bych chtěla, i na biologii, matematiku, takže nemusím pokračovat jenom v umění,“ dodává.

I když jí vyučování často začínalo brzy ráno a končilo až večer, rozhodnutí nelituje. Deváťáci, kteří letos ukončí základní školu, v jejích stopách jít nemůžou. Kvůli klesajícím počtům žáků konzervatoř v dalším školním roce gymnaziální neotevře. Doporučilo jí to hejtmanství.

Ředitelka Soňa Javůrková se s rozhodnutím kraje smiřuje těžce, žádné protesty ale nechystá.

„Jakýmkoliv nátlakem bychom nedocílili žádného zlepšení, ba naopak. A proto hledám třeba nějaké jiné cesty k tomu uměleckému vzdělávání,“ říká ředitelka konzervatoře, jež všem talentovaným zájemcům, kteří chtěli studovat zrušený obor, nabízí alternativu.

Janáčkova konzervatoř v Ostravě oslaví letos 60 let

Číst článek

„Mohou nastoupit na kterékoliv jiné gymnázium a pokud je budeme moci i my přijmout na základě jejich talentu, nabídneme jim kombinované studium a budou moci studovat dvě školy,“ slibuje Javůrková.

„Do budoucna nemůžeme vyloučit, že po překonání krize se bude moci škola vrátit k původnímu vzdělávacímu modelu,“ dává mluvčí krajského úřadu Petra Špornová naději na opětovné otevření oboru.

Janáčkovu konzervatoř navštěvuje 430 žáků, už od září jich ale bude méně.

Stanislav Janalík, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme