Ostravská Nová radnice slaví osmdesátiny

Nová radnice byla v Ostravě otevřena přesně před 80 lety. I po osmi desetiletích jde stále o největší radniční komplex v České republice. Magistrátní budově patří ještě jeden unikát – zdobí ji nejvyšší radniční věž u nás, jejíž výška dosahuje 85 metrů. Vyhlídka je sice o pár metrů níž, ale i tak nabízí ojedinělý rozhled.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice města Ostravy na Prokešově náměstí

Radnice města Ostravy na Prokešově náměstí | Foto: Tomáš Adamec

Podle historka Jozefa Šerky se ale věž před 80 lety Ostravanům nelíbila. Kritizovali ji stejně jako cenu samotné radnice.

„Byla to nejdražší stavba v Ostravě, což bylo předmětem kritiky doslova ze všech stran. V novinách se od počátku uváděl náklad mezi 35 až 40 miliony korun. Skutečný náklad pak přesáhl 50 milionů,“ řekl Jozef Šerka.

Ostravané si dnes mohou radnici prohlédnout a odpoledne se přenést i do atmosféry třicátých let. Navodí ji herci v dobových kostýmech a swingový orchestr.

Silvie Mikulcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme