Ostravská opozice neprosadila zrušení bezplatné městské dopravy

Ostravskou radnici přijde snaha přesvědčit lidi, aby kvůli ovzduší vyměnili auta třeba za tramvaje, zhruba na milion korun denně. Zdarma se jezdí vždy, když koncentrace škodlivin stoupne natolik, že meteorologové vyhlásí signál regulace. Opatření ale vzbuzuje nevoli u samotných Ostravanů i u opozice v městském zastupitelstvu. Dnes se proto pokusila takzvanou „akci smog“ zrušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská doprava je dnes kvůli smogu v Ostravě zdarma. | Zdroj: ČTK

Návrh opozičního hnutí Ostravak na jednání zastupitelstva schválen nebyl. Podle předkladatelů představuje bezplatné užívání ostravské MHD vyhozené peníze. Dosud investovaných 23 milionů je prý příliš velká částka, která by se měla věnovat například na úklid komunikací.

Vedení města však tvrdí, že opatření je to jediné, co může udělat pro alespoň částečné zlepšení ovzduší. Nechalo si udělat studii, podle níž v pracovní den, kdy se jezdilo zadarmo, zmizely z křižovatek zhruba 4000 aut. Na druhou stranu jde o pouhá 3 procenta vozů v ulicích. Ostravané při zvýšených hodnotách smogu raději vůbec nevycházejí ven.

Jaro Ostravanům přináší úlevu, díky počasí je pravděpodobné, že si od smogu na severu Moravy na několik měsíců odpočinou. Jak to bude vypadat příští zimu, město zatím neví.

Oznámilo, že se pokusí během nadcházejícího půl roku vyjednat nové podmínky. Navíc se očekává, že bude schválena novela zákona o ovzduší, která by měla dát městům další pravomoce.

Silvie Mikulcová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme