Ostravská univerzita otevře pobočku v Dublinu, nabídne obory informatika a zdravotnická studia

Až v irském Dublinu chce otevřít pobočku Ostravská univerzita a navýšit tak počet zahraničních studentů, kterých má už nyní čtyři sta. V Irsku chce otevřít obory jako informatika nebo zdravotnická studia. Rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř doufá, že se tak škola více zviditelní v Evropě a díky vybranému školnému si také finančně přilepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravská univerzita | Foto: František Tichý

"Studenti nepřijdou pravděpodobně v houfu do Ostravy, proto my se snažíme jít za nimi, ale musíme to dělat jen v těch oborech, kde máme naději na úspěch," říká rektor Močkoř.

Na pobočce ve švýcarském Luganu již ostravští učitelé vyučují fyzioterapii v italštině a angličtině. Kromě zviditelnění v Evropě navíc zahraniční studenti přinášejí univerzitě chybějící peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravská univerzita chce otevřít pobočku v irském Dublinu

"Je to pro nás nemalý finanční přínos. Protože klesají finance pro univerzity a studenty v rámci Česka, pokoušíme se tento propad eliminovat tím, že budeme získávat platící zahraniční studenty," vysvětluje Jiří Močkoř.

Jen ve Švýcarsku by v příštím roce na školném mohla univerzita z moravskoslezské metropole vybrat až 15 milionů korun.

Dobré jméno školy navíc šíří i studenti, kteří do Ostravy přijíždějí na výměnné pobyty. Se školou i aklimatizací jim totiž pomáhají čeští parťáci, jak potvrzuje prezident Stavovské unie studentů Adam Soustružník.

"To zázemí je velice dobré a i díky tomu se z univerzit ti studenti vracejí, protože reference, které si s sebou přivážejí, jsou velice dobré. Proto postupně i navyšujeme počet přijíždějících studentů ze zahraničí," říká Soustružník.

Letní semestr v Ostravě stráví přes 150 studentů z nejrůznějších koutů Evropy a další navíc přijedou na pracovní stáže.

Stanislav Janalík, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme