Ostravské děti kvůli smogu častěji stůňou a potýkají se s astmatem

V Ostravě ubývá obyvatel. Lidé odcházejí jinam především za prací, ale také kvůli setrvale špatné kvalitě ovzduší. Je nejhorší v zemi a prchají před ním hlavně rodiny s malými dětmi. Stěhují se například do podhůří Beskyd anebo Jeseníků. Podle odborníků malí Ostravané častěji stůňou a také se mnohem více potýkají s astmatem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na smogem zahalenou Ostravu

Pohled na smogem zahalenou Ostravu | Zdroj: ČTK

Rodiče v Ostravě řídí aktivity svých dětí podle toho, kolik je v ovzduší škodlivin. Například Hana a Adam Parmovi mají čtyři děti. Vychovávají je přímo v centru Ostravy. Hana každé ráno usedá k počítači a sleduje na internetových stránkách meteorologů, kolik prachu musejí dýchat.

„Dneska jsme na tom docela dobře, 22. Ale v říjnu to bylo opravdu hrozivé, protože hodnoty byl přes 150 až 180. To jsem vždycky klikla a říkám si: větrat určitě ne, zavřeme okna. A vůbec jsme zvažovala, jestli jít vůbec s dětmi pěšky do školky. Takže jsme auto bohužel používali, protože jsme nechtěla, aby děti dýchaly hrozný vzduch,“ říká paní Hana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled rodičů, kteří řídí aktivity svých dětí podle toho, kolik je v ovzduší škodlivin, přiblížila v Ozvěnách dne reportérka Silvie Mikulcová.

Nejmladší dítě Parmových je kojenec, nejstarší má pět let. Jak dodává její manžel Adam, nemocné jsou hodně často.

„To, že máte čtyři děti a že si předávají nemoci, je normální. Ale to, že je to až chronické, stále stejné projevy, přičítáte prostě tomu ovzduší. Jsou to atopické ekzémy, neustálé problémy s dýchacími cestami, průduškami a takové lehce astmatické příznaky,“ přibližuje.

Ohroženy jsou zejména děti narozené v době smogu

Hana má zkušenost, kterou by asi potvrdila i řada lékařů. Děti, které se narodily v době, kdy smog neútočí, neměly tak velké problémy jako ten nejmenší.

„Máme chlapečka, teď má dva a půl měsíce, narodil se na konci září. A bohužel v tomto roce byla inverze i se smogem asi nejhorší. Takže on první týdny života strávil bohužel v Ostravě a spustil se mu ve třech týdnech docela hrozný kašel. Takže je vám do breku, když vidíte miminka, která se nemohou bránit, nemají ještě dovyvinutý imunitní systém a takhle trpí,“ říká.

A jak Adam Parma dodává, potíže mají i dospělí. „My už si to sledujeme jako takový ‘zábavný‘ příběh trošku, nebo tragikomedii. Já pracuji v jazykové škole, je tam několik cizinců, ti mají nějakou svoji historii, nějakou diagnózu. A když přijedou do Ostravy, najednou se jim objeví nemoci, které neměli šest sedm let a neví o nich. A jsou to přesně ty příznaky, které mají naše děti,“ upozorňuje Adam.

Zůstat v Ostravě, nebo se odstěhovat?

Parmovi tak řeší to, co asi řada dalších rodin. Zůstat v Ostravě, nebo se raději odstěhovat. „I když bychom rádi, můj největší důvod je moje nemocná maminka. Takže hlavně kvůli rodičům tady zůstáváme. Ale to je si jediný důvod. Myslím, že přátele si člověk může najít i jinde. Je tady sice úžasný kulturní a společenský život, ale i bez toho bychom se obešli. Protože zdraví je přeci jen důležitější,“ říká Hana.

Jejich přátelům se ale odstěhování podle Adama vyplatilo. „Žili na Bohumínsku, měli stejné problémy s dětmi, opakované chronické nemoci, ale odstěhovali se do jižních Čech na vesnici a nemůžou si to vynachválit. Dostáváme od nich pravidelně dopisy, to nás táhne pryč. Mám pocit, že teprve tehdy, když začne bouřit ten lid, začne někdo jednat,“ říká Adam.

S dětmi se tak alespoň co nejčastěji snaží jezdit na hory a doufají, že se ovzduší v Ostravě zlepší. Jak za oba uzavírá Adam, příliš tomu ale nevěří. Informace o ovzduší se často rozcházejí a není snadné určit viníky.

„Vzniká takový pocit kolektivní viny, takové kolektivní zodpovědnosti, která není ničí zodpovědnost. Od představených zástupců, politiků či firem slyším, že za to můžou lokální topeniště, že za to nemůžeme my, ale Polsko, prostě, že za to může někdo druhý. T mi vadí. Přál bych si, aby tam byla otevřenější komunikace a aby ta zodpovědnost byla nesena těmi jednotlivými činiteli. Třeba, že to nějaká částečná zodpovědnost,“ uvádí Adam Parma.

Speciál Martina Veselovského - Ostrava - promo | Foto: AG Geronimo, Emanuel Macoun

Jak zlepšit ovzduší na Ostravsku? A jaké kroky chystá vláda? Tyto otázky dnes bude klást Martin Veselovský přímo v Ostravě politikům i zástupcům neziskových organizací. Jeho „Speciál" vysíláme na Radiožurnálu v přímém přenosu po zprávách v 17 hodin. Celou diskusi můžete také sledovat ve video přenosu na našem webu.

Silvie Mikulcová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme