Ostravské letiště je přímo napojené na železnici, zatím jezdí testovací vlaky

Mezinárodní letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy má ode dneška přímé napojení na železnici – jako první v Česku. Po nutných zkušebních testech nabídne cestujícím rychlý přestup z letadla přímo do vlaku. Vybudování kolejí a zastávek mezi Mošnovem a hlavním železničním koridorem ve Studénce stálo více než 550 milionů korun a vlastník letiště, Moravskoslezský kraj, si od toho slibuje větší zájem o tento druh dopravy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží Letiště Ostrava Mošnov.jpg

Nádraží Letiště Ostrava Mošnov.jpg | Foto: Martin Knitl

Historicky první vlak, který přijíždí k mezinárodnímu letišti, cestující zatím neveze. V plánu je ještě poměrně rozsáhlé testování. Jak budou vlaky plné a jaký bude zájem, byla tak trochu sázka do loterie.

Přiznává to moravskoslezský hejtman za ČSSD Miroslav Novák. Spoléhá na velké akce v příštím roce. „Ať už je to mistrovství světa v ledním hokeji nebo akce typu Zlatá tretra nebo Davis Cup či Dny NATO,“ popisuje a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O napojení mošnovského letiště na železnici informuje reportér Martin Knitl

„A do budoucna je tu potenciál s průmyslovou zónou, kde již dnes je zaměstnáno cca 1500 lidí. Za dva roky se počítá s devíti sty novými pracovními místy v rámci společnosti Hyundai Mobis.“

V průmyslové zóně navíc stále zůstává ještě zhruba 80 hektarů k využití pro zhruba dvě tisícovky dalších zaměstnanců.

Ředitel Letiště Ostrava Pavel Schneider doufá, že přímé kolejové napojení přiláká v budoucnu i další dopravce a počet odbavených cestujících by mohl přesáhnout 300 tisíc ročně.

„Napojení na železniční páteřní síť nejen České republiky, ale i Polska, přínosem bude. Od nás odlétá čím dál víc Poláků, tak doufám, že stáhneme z Dolního Slezska lidi k nám,“ říká.

Naostro i s cestujícími budou vlaky na mošnovské letiště jezdit od 13. dubna příštího roku. České dráhy počítají s 18 vlaky každý den.

Nádraží Letiště Ostrava Mošnov.jpg | Foto: Martin Knitl

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme