Ostravské letiště je přímo napojené na železnici, zatím jezdí testovací vlaky

Mezinárodní letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy má ode dneška přímé napojení na železnici – jako první v Česku. Po nutných zkušebních testech nabídne cestujícím rychlý přestup z letadla přímo do vlaku. Vybudování kolejí a zastávek mezi Mošnovem a hlavním železničním koridorem ve Studénce stálo více než 550 milionů korun a vlastník letiště, Moravskoslezský kraj, si od toho slibuje větší zájem o tento druh dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží Letiště Ostrava Mošnov.jpg | Foto: Martin Knitl

Historicky první vlak, který přijíždí k mezinárodnímu letišti, cestující zatím neveze. V plánu je ještě poměrně rozsáhlé testování. Jak budou vlaky plné a jaký bude zájem, byla tak trochu sázka do loterie.

Přiznává to moravskoslezský hejtman za ČSSD Miroslav Novák. Spoléhá na velké akce v příštím roce. „Ať už je to mistrovství světa v ledním hokeji nebo akce typu Zlatá tretra nebo Davis Cup či Dny NATO,“ popisuje a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O napojení mošnovského letiště na železnici informuje reportér Martin Knitl

„A do budoucna je tu potenciál s průmyslovou zónou, kde již dnes je zaměstnáno cca 1500 lidí. Za dva roky se počítá s devíti sty novými pracovními místy v rámci společnosti Hyundai Mobis.“

V průmyslové zóně navíc stále zůstává ještě zhruba 80 hektarů k využití pro zhruba dvě tisícovky dalších zaměstnanců.

Ředitel Letiště Ostrava Pavel Schneider doufá, že přímé kolejové napojení přiláká v budoucnu i další dopravce a počet odbavených cestujících by mohl přesáhnout 300 tisíc ročně.

„Napojení na železniční páteřní síť nejen České republiky, ale i Polska, přínosem bude. Od nás odlétá čím dál víc Poláků, tak doufám, že stáhneme z Dolního Slezska lidi k nám,“ říká.

Naostro i s cestujícími budou vlaky na mošnovské letiště jezdit od 13. dubna příštího roku. České dráhy počítají s 18 vlaky každý den.

Nádraží Letiště Ostrava Mošnov.jpg | Foto: Martin Knitl

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme